Третата конференция „Европейски биопласти“, която се проведе в Берлин между 5 и 6 ноември 2008 г., привлече 22 изложители и приблизително 300 делегати от 26 страни. Конференцията е водещото събитие в Европа по въпросите на биопластмасите. Наложилият се извод от форума е, че индустрията се подготвя за устойчив период на развитие с инвестиции в нови производствени мощности в световен мащаб. Организатор на конференцията е асоциацията European Bioplastics.
Пазарът на биопластите се развива с нестихващи темпове през последните години. Очаква се производството им да нарасне от 150 000 тона (през 2006 г.) годишно до 2 млн. тона до 2011 г. Въпреки тези прогнози,биопластите покриват приблизително 5—10% от настоящия пазар на пластмаси и съставляват едва 1% от общото количество пластмасови опаковки. Тези данни се базират на изследвания за приложението на биоразградими полимери,които са на пазара от няколко години и не включват био-базирания полиетилен,чието производство се очаква да стартира през 2009 г.
Пластмасовата индустрия е третият по значимост бранш на приложение на нефта след енергийния и транспортния сектор. Сериозен ефект върху тези пазари оказва повишаването на цената на нефта и природния газ,затова оползотворяването на алтернативните суровинни източници става изключително важно за този значим бранш.
През изминалата година много компании обявиха началото на разширяване на производството си. Инвестиции се правят във всички сектори — както в производство на компостируеми биопласти като тези от скорбяла и полилактоза,така и в нови полиестери като PHA (Polyhydroxyalkanoate).
Факторите,които ще засилят динамичното развитие на производството на биопластите,са:
- Инвестиционният климат,който ще позволи заработването на по-големи предприятия (биопластите за момента се произвеждат само в малки производствени предприятия с общ производствен капацитет от приблизително 300 хил. тона в световен мащаб);
Равнището на цените на суровините; - Намеренията на индустриалните потребители да представят нови продукти на пазара;
- Политическата и правна конюнктура,която може да възпрепятства или улесни представянето на пазара на биопластите. Климатичните промени,трудностите в суровинното обезпечаване,скокът на цените на изчерпаемите източници стават причина да се търси устойчива технология;
За ЕС,чиито запаси от нефт и природен газ са ограничени,повишеното оползотворяване на биомаса едновременно като източник на енергия и като суровина за материал ще бъде незаменимо за дълъг период от време. Биопластите имат невероятно бъдеще пред себе си. Колкото по-скоро то стане реалност,толкова по-добре,отчитат от асоциацията на производителите на биопласти в Европа.
Асоциацията Европейски биопласти се стреми да въведе унифицирани стандарти и етикеровъчни схеми за продуктите от биопласти в Европа. Разработени са научни методи за определяне биодеградируемостта и компостируемостта на пластмасите: Европейската норма EN 13432 / EN 14995 е представена в Европа през 2000 г. Като хармонизиран стандарт тя е валидна във всички страни,членки на ЕС.
Видове биопласти
Две различни концепции стоят зад термина биопласти:
- Компостируеми полимерни продукти,сертифицирани по EN13432,базирани на възобновяеми и невъзобновяеми (фосилни) източници — произведени от скорбяла,полилактоза,PHB,PHV,химически модифицирана целулоза,специфични синтетични полиестери,направени от нефт или природен газ;
- Биобазирани полимерни продукти,произведени на база на възобновяеми източници — специфични полиестери,на основата на био-пропанедиол,специфични полиамиди,произведени от рициново масло,полиетилен и поливинилхлорид,базирани на био-етанол (от захарна тръстика,например). Био-базираните полимери невинаги са биодеградируеми и компостируеми.
Цена
Като повечето иновативни продукти,биопластите се характеризират с високи цени за развойна дейност и производство,ниска степен на запълване на производствените мощности,както и със значителна ценова разлика в сравнение с конвенционалните им аналози. Биопластите все още са в ранен стадий на развитие и все още не са оптимизирани техните производствени и дистрибуционни схеми.
Повишената употреба на биопласти и биоопаковки от потребителите в Европа показва,че по-високата цена може да бъде приета в специфични области на приложение,като например опаковки за органични хранителни продукти. Въпреки това биопластите са по-независими в ценово отношение от конвенционалните пластмаси и тяхната цена в последните години продължава да пада,с което се увеличава тяхната конкурентоспособност.
Приложения на биопластите:
- Компостируеми чували за събиране на отпадъци — за събиране на органичен боклук;
- Биодеградируеми филми за торове;
- Продукти за кетъринг — тарелки,чаши,чинии,прибори и торби;
- Филмирани опаковки за храни с кратък живот на рафта,които имат нужда от атрактивен външен вид;Биопластите могат да се използват за компостируеми паучове и тарелки за (органични) плодове и зеленчуци,както и за прясно месо. Лесната замяна и възможността за удължен период на продажба на тези опаковки са добре дошли за търговските вериги. Развалени хранителни продукти лесно биха могли да бъдат компостирани,без да се налага да бъдат разделяни от опаковката.
- Твърди опаковки като бутилки и контейнери Бутилките,направени от полилактоза,се използват за негазирани напитки и млечни продукти.
Наскоро компанията WEI LI успешно приключи разработването на 100% биодеградируема и спестяваща средства бутилка за вода от полилактоза с вместимост 300 мл. Бутилките,направени от този материал,могат да се издуват с перфектен завършек на гърловината и по-добра сила и чудесна прозрачност. Полилактозата се използва предимно за термоформовани продукти като капачки,тарелки,контейнери за хранителни продукти и др.
Редица маркетингови проучвания сочат,че потребителите се доверяват на продукти,опаковани в опаковки от натурални материали,които придават усещане за по-голяма свежест и здравословност. Търговски марки,които продават здравословни храни и напитки,могат да вземат предвид този факт и да заменят конвенционалните си опаковки с такива от полилактоза.