Масовото използване на полиетиленови торбички провокира широка дискусия в публичното пространство. Редица общини подеха инициатива за ограничаване на използването им. По темата потърсихме един от водещите производители на полимерни и ко-полимерни форми, опаковки и материали Мегапорт ООД. „За съжаление примерите и твърденията, които се разпространяват в публичното пространство, не отговарят на истината. Разпространението им би могло да е плод на недостатъчна информираност, но по-вероятно е свързано с користни цели и нелоялна конкуренция“, коментират от Мегапорт по повод редицата публикации и репортажи, които дават примери за намеренията на някои общини да забранят използването на полиетиленови торбички, както и по повод информациите, че биоразградимите, които трябва да ги заменят, биха били по-скъпи само с една стотинка. „Разбира се, има страни и в Европа, където са въведени високи такси, за да се оскъпи изделието и в крайна сметка да се ограничи неговото потребление. Това, което някои общини силово приемат и искат да ограничат или да спрат използването на полиетиленови торбички, не е пазарен подход и не е в полза нито на потребителите, нито на търговците, нито на производителите, нито на работещите в тази промишленост“, посочват още от компанията.
Усилията на Мегапорт са насочени както към опазване на околната среда, така и към повишаване степента на преработка на пластмасовите отпадъци и използването им отново в производството на изделия. В света има два типа екополимери, които помагат за опазването на околната среда – бързоразградими и биоразградими (биополимери). В Европа вече има утвърдена схема за анализ EN 13432, която определя способността на полимерите да се разграждат и поддават на компостиране. Тя описва методите за определяне на разградимостта на полимерите за определено време в промишлените системи за компостиране. Този стандарт е публикуван от Международната организация за стандарти (ISO – съкратено от International Standards Organization).
Биополимерите са произведени от възобновяеми източници (биомаса) на база протеини, извличани от пшенични култури, нишесте, растителни масла, картофи, захарна тръстика или суровини, получени от отпадъци (от домакинства, градски отпадък, млечна индустрия, мелници за хартия, лесовъдство и т.н). Биоразградимостта е процес, който описва минерализацията на органичните структури под действието на клетъчни организми (микроорганизми, ензими, гъби, бактерии). Те превръщат биополимерите във въглероден диоксид, метан, вода, биомаса и крайният продукт е компост (тор).
Капацитетът на производителите на биополимери в световен мащаб е символичен в сравнение с този на конвенционалните полимери. Биополимерите се разграждат и не замърсяват околната среда, но цената им е в пъти по-висока от тази на конвенционалните полимери. В момента те заемат по-малко от 1% от общия дял на полимерите на пазара на суровини.
Материалът, създаден в Мегапорт и отговарящ на европейските стандарти за биоразградимост, е наречен ЕСОDEGRALEX.
Съществуват бързоразградими полимери, при които в процеса на екструзия се поставя специална добавка – деградиращ адитив, който ускорява многократно разлагането на полиетилена в околната среда. Адитивът намалява устойчивостта на химическата верига на полимера и под въздействието на кислорода, ултравиолетовите лъчи от слънцето, топлината и влажността, материалът се разгражда бързо, във вид на лентички и малки късчета полимер, които обаче не стават на тор.
Известни са и оксобиоразградими полимери, които също се разграждат много по-бързо от конвенционалните, а остатъците са компостируеми, т.е. превръщат се в тор. Този процес е известен като оксодеградация и протича на три фази:
1. Разграждане на външната обвивка – при тази фаза полимерът започва да се разгражда според атмосферните условия.
2. Неорганично разлагане – фаза, при която полимерът напълно са разгражда на молекулни съставки.
3. Органично разлагане – фаза, при която малките окислени молекули се минерализират. Те се превръщат във въглероден диоксид, вода и биомаса с помощта на микроорганизмите в почвата или тор.
Съвместно с водещата в света фирма в областта на полимерите „А. Шулман“, Мегапорт ООД създаде материала POLYDEGRALEX, който отговаря на европейските еко стандарти и е 100% разградим. В зависимост от климата и процента вложен адитив (мастербач), естественият разпад става за период от 1 до 3 години, докато без него разграждането е за повече от 300 години. Материалът POLYDEGRALEX съдържа допълнителна добавка, която е едновременно фото- и терморазградима. Скоростта на разграждане зависи както от качеството, така и от наличието на антиоксиданти в основната съставка на фолиото. Няма никакво вредно влияние и не остават токсични отпадъци при това разграждане, остатъците са напълно безопасни за водата, почвата, растенията и живите организми.
Мегапорт пусна на пазара стандартни оксобиоразградими торбички, произведени от POLYDEGRALEX. Първите клиенти на компанията, които са се възползвали от новия материал, са М Тел, Kaufland, Магазини 345, Perfeto и др.
Мегапорт отделя много усилия в опазването на околната среда. В новия завод на компанията във Велико Търново (открит в края на 2007 г.) и в завода за рециклиране на пластмасови отпадъци в Търговище се рециклират повече от 650 тона полиетиленови и полипропиленови отпадъци на месец. Готовата продукция от двата завода във вид на висококачествен регранулат от полиетилен и полипропилен, фолиа и чували за смет е отлично приета на българския и международния пазар. Над 50% от продукцията се изнася в Европейския съюз.
Мегапорт, в тясно сътрудничество с ЕкоБулПак, където е акционер, и другите организации за оползотворяване на отпадъците от опаковки създаде система от пунктове за събиране, сортиране, транспортиране и оползотворяване на тези отпадъци.
Друга целева насоченост на Мегапорт е да работи за предотвратяване на замърсяването на околната среда, като повишава степента на преработка на пластмасовите отпадъци и използването им отново в производството на изделия. Полиетиленът може да се рециклира многократно, повече от 30 пъти, и така страната ще спести ресурси, енергия, ще съхрани българската гора и ще развие пластмасо-преработващата индустрия, както го правят повечето страни в Европа.
В тази връзка отскоро Мегапорт произвежда ЕКО ТОРБА за многократна употреба, направена 100% от рециклиран материал. Тя ще заеме място в стандартната номенклатура на компанията и ще се разпространява в цяла България по дистрибуторската ни мрежа. На гърба на тази торба е показана технологичната схема на производство, събиране и рециклиране на полиетиленовите опаковки (схемата вляво).
Водещи търговски вериги, предимно от Европа, все повече се интересуват от торбички за многократна употреба, произведени на 100% от рециклиран полиетилен.
Те са по-евтини, а това, че са произведени от отпадъци в съответните страни, е стимул за намаляване на данъците и увеличаване събираемостта сред населението на опаковки, употребявани в бита и производството.
Всички усилия на Мегапорт ООД са насочени към затваряне на технологичния цикъл и 100-процентово оползотворяване на произвежданите опаковки. По този начин компанията дава своя принос в опазването на околната среда, защото:
ЗЕМЯТА Е НАШИЯТ ДОМ! ДА Я ПАЗИМ,ЗА ДА ЖИВЕЕМ ПО-ДОБРЕ!