Европейската индустрия за целулоза и хартия е най-големият промишлен потребител и производител на възобновяема енергия в ЕС. Тя има и бъдещ потенциал. В доклада на CEPI (Конфедерация на европейските производители на хартия) за ефективното използване на тези материали от търговска гледна точка се подчертава, че експлоатацията на дървесната биомаса трябва най-напред да се оптимизира в процесите за производство на хартия и чак след това да се насочва за генериране на възобновяема енергия.
Днес 50% от основното годишно потребление на енергия в целулозно – хартиената промишленост е основано на биомасата.
Докато водата, слънцето и вятърът се използват само като източници на възобновяема енергия, биомасата (в частност дървесината) и употребената хартия са ресурс, който може да се използва първо като суровина и след това – като източник на енергия.
Сегашните мерки за стимулиране на търсенето и употребата на възобновяема енергия може да са подходящи за онези възобновяеми източници, които са потенциално неограничени за енергийни цели във всеки един момент, но не са пригодни за биомасата, тъй като не се вземат предвид нейните други възможни приложения, например като суровинен източник.
Стимулирането на използването на дървесината най-напред като суровина за производството на продукти, след това за рециклиране на употребените продукти и накрая – за енергийно оползотворяване след като рециклирането вече е невъзможно, може да допринесе много повече за устойчивото екологично, социално и икономическо развитие.
Големи надежди се възлагат на „второто поколение“ биогорива, получавани чрез разграждане на дървесните влакна с помощта на ензими. Ако е успешен, този процес ще направи биогоривата много по-достъпни в сравнение със сегашното положение и с много по-голямо значение от комерсиална гледна точка. Освен това, този процес намалява емисиите на СО2 с до 85%, като се има предвид и енергията за добиване на биогорива по сегашните методи.
Опаковките от хартия и картон заемат приблизително 40% дял от европейския опаковъчен пазар – това е най-големият дял на стойност около 48 млрд. евро, което пък е 60% от 80-те млрд. евро оборот на европейската индустрия за целулоза и хартия. Като опаковъчни материали, хартията и картонът са от жизнено значение и въпреки конкуренцията от страна на пластмасите през последните двадесет години, те отново възвръщат позициите си. Главен фактор за това са екологичните проблеми и конкуренцията, които тласкат индустрията към търсене на по-устойчиви и икономически целесъобразни решения. Въпреки валутните колебания, цените на енергията и конкуренцията от Източна Европа (главно Русия), които въздействат негативно върху печалбите, търсенето на продукцията на европейските производители на хартии и картони нарасна през 2006 г. с 1,5%, като тенденцията се запазва и през 2007 г.
През 2005 г. 56% от употребените хартии и картони са рециклирани. От общото производство на страните – членки на CEPI, 50% са хартиите за печат, 39% за опаковане и 11% – за хигиенни и специални цели. Преструктурирането в тази индустрия (поредицата затворени предприятия) помогна на новите производствени компании (много от тях с международно участие) да постигнат по-добър баланс на търсене–производство, което пък доведе до постигане на по-ниско ниво на стоковите запаси.
Излизането на европейската индустрия за целулоза и хартия от застоя се постига най-вече чрез икономии на разходи, подобряване на производствените структури, засилена иновационна дейност и високо качество на продукцията. Цените на енергията и суровините продължават да създават несигурност, но много компании се справят чрез намаляване на своята зависимост от нефта и природния газ, задоволявайки потребностите си от местни, възобновяеми и устойчиви енергоизточници.
Billerud AB произвежда материали за производство на вълнообразен картон и по-специално – за приложения при опаковането на пресни храни, за промоционални цели и за защита при тежки условия. Компанията осигурява цялостни решения и се фокусира върху създаването на допълнителна стойност за потребителите на опаковки от картон по дължината на добре установената снабдителска опаковъчна верига. В комбинация с близките взаимоотношения с клиентите, тази стратегия осигурява на компанията ясно отличаване на все по-конкурентния опаковъчен пазар. В изпълнение на плановете си за ефективно използване на природните ресурси, компанията е постигнала висока степен на самозадоволяване с електрическа енергия – от 30 на 60% през 2007 г. Инвестициите са насочени към непрекъснато анализиране на енергийната ефективност на процесите с оглед елиминиране на неефективното използване на енергията. Тези действия осигуряват поддържане на ценова стабилност на продукцията, устойчиво развитие на производството и опазване на околната среда. Балансирайки суровини, енергия, труд и капитал, компанията изгражда стратегически партньорства и участва в създаването на първокласни световни стандарти, вкл. за опаковането на пресни храни.
Барселонският завод на Stora Enso за производство на плосък картон с бяло покритие използва рециклирани целулозни влакна като изходна суровина. Картонът е предназначен главно за опаковане на храни, напитки, печива, перилни препарати, фармацевтични продукти, изделия за бита и групови опаковки. Заводът е първият в Испания, получил сертификат по ISO 14001. В своята кратка история предприятието е станало изключително отзивчиво и отговорно за проблемите на околната среда, приемайки политика за използване на над 90% рециклирана хартия в своето производство на картон от локален източник – Барселона.
Ръководството на завода работи в тясно сътрудничество с общинската управа и участва активно в обучението на населението за значението на събирането и сортирането на хартията от домакинствата за последващото ú рециклиране в завода.
В инициативите на предприятието се включва и нововъведението за рециклиране на употребени опаковки за безалкохолни напитки чрез пиролиза. Така се решава отделянето на алуминиевото фолио от органичните съставки и последващото повторно използване на двата материала.
Предприятията за производство на вълнообразен картон за опаковъчни цели на американската компания Weyerhaeuser са спечелили сертификат за устойчива горска инициатива SFI и са оторизирани да използват етикет за продукти от сертифициран източник. Компанията е една от първите за вълнообразен картон, получили такъв сертификат. С него тя удостоверява, че управлява горските си ресурси по стандартите за устойчивост в съответствие с принципите на SFI за устойчиво управление на горите. Клиентите на компанията са доволни, защото те искат екологично целесъобразни опаковки и оценяват факта, че нейните опаковки от вълнообразен картон са рециклируеми и за производството им са използвани средно 50% рециклирани след употребата им целулозни влакна.
Програмата SFI е система от принципи, цели и мерки за действие. Тя съчетава отглеждане и използване на горите „за вечни времена“ с дългосрочната защита на горското биоразнообразие, растителните и животинските видове, почвите и водите и другите горски богатства.