На 16 декември 2008 г. Европейският парламент прие наредба (ЕО) Nо 1272/2008, свързана с класификацията, опаковането и етикирането на вещества и смеси. Новата система е известна още като Глобална хармонизирана система за класифициране на етикетите и химикалите (GHS). Уредбата изисква пълна промяна на етикирането на опасните стоки, основните вещества и смесите, както и изменения в съответните инструкции за безопасност. Промените ще влязат в сила от 1 декември 2010 г. Голяма част от продуктите, използвани в печатната индустрия, са единични вещества — разтворители, почистващи препарати и допълнителни химикали, като минерален терпентин и метилетилкетон (МЕК). За препарати и смеси, съдържащи повече от едно вещество, с изключение на примесите, промените трябва да бъдат извършени до 1 юни 2015 г.
Въпреки че декември 2010 изглежда още далеч, нуждата от влагане на капиталови разходи и човешки ресурси, с оглед изпълнението на крайния срок, вече е на лице. Много е вероятно да се наложи подмяна на съществуващите софтуер и печатна техника, необходими за изработването новия формат етикети и на инструкции за безопасност. Допълнителна работна сила ще бъде необходима за подсигуряването на изискуемата информация за покриването на изискванията до 2010 г. Тези процеси са по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед.
Какво е GHS?
GHS представлява класификационна система на химическите вещества, които са разделени по критериите тип на веществото и ниво на заплаха, която то представляват за околната среда. Системата предлага хармонизация и обединение на комуникационните елементи върху опаковките, включително етикетите и инструкциите за безопасност. Целта е тази информация да бъде максимално разбираема и достъпна за възможно най-голям брой потребители, като по този начин се повиши защитата на здравето и безопасността на труд. GHS предоставя основни правила за хармонизация и регулации на национално, регионално и световно ниво и се явява основен фактор в международната търговия с химически вещества.
В какво се състои промяната?
За да спести трудоемкото четене на 1355 страници документация по проблема авторите на статията от Федерацията на европейските ситопечатни асоциации (FESPA) считат за по-подходящо да извадят по-важните точки от документа, което би позволило на читателя да прецени до каква степен промените в нормативната уредба го засягат. ProPACK публикува някои от тези точки, които биха представлявали интерес за читателя. Съдействие за покриването на изискванията на GHS ще бъде предоставяно от съответните национални информационни бюра, работещи по системата REACH*.
- Промените трябва да стават в съответствие със системата REACH. GHS е приета от ЕС във форма, в която не е необходимо да бъде ратифицирана от парламентите на страните–членки на съюза.
- Уредбата няма да бъде приложена в сектори, в които етикирането е уредено със специални нормативни правила, като например в сферите на козметиката (директива 76/768/EEC), хранителните продукти (директива 88/388/EEC) и хранителните добавки (директива 89/109/EEC).
- Информацията за опасен химикал трябва да бъде представена чрез терминологията, използвана от Съюза на чистата и приложна химия (IUPAC), както и по номерацията на регистъра на химичните вещества (CAS).
- Критериите за оценяване на риска от използването на химикали ще бъдат променени. Например, често използваните днес три категории за оценка на силно токсичните при поглъщане вещества ще се увеличат до пет. В момента се използват категориите: силно отровен (very toxic), отровен (toxic) и вреден (harmful).
- Всички текстове, обозначаващи опасност, трябва да бъдат изписани на етикета, освен ако информацията от тях не се дублира. Те трябва да съдържат: име; адрес; телефонен номер на доставчика; продуктов идентификатор; пиктограма, обозначаваща опасността; сигнална дума „Опасно!“ (Danger) или „Внимание!“ (Warning); обяснение за вида на опасността; текст, обясняващ предпазните мерки, които трябва да се предприемат при използване на продукта, както и всяка необходима допълнителна информация. Тази информация трябва да бъде написана на официалния език на държавата, в която продуктът се разпространява, както и на други езици, ако това се изисква. Разясненията за заплахата, която продуктът носи, както и предпазните мерки, които потребителят трябва да предприеме, трябва да бъдат групирани по съответния език. В уредбата са заложени облекчения в изискванията за аерозоли.
- В уредбата съществуват и нови изрази за обозначаване на заплаха и риск върху етикетите като например: „Нагряването може да причини експлозия“ и „Използвай само на открито или в добре проветриви помещения“. От друга страна, изрази от рода на: „нетоксичен“, „непричиняващ вреди“, „незамърсяващ“, „екологичен“ и др. не бива да се появяват на етикетите и опаковките. Промени ще настъпят и в инструкциите за безопасност.
- Стилът на пиктограмите на етикетите ще бъде променен по следния начин:
- Ще бъдат въведени и нови символи, обозначаващи заплаха като знака „Опасно за хора с повишена респираторна чувствителност“
- Класификацията, отнасяща се до етикирането на трайни, био-акумулативни и токсични вещества ще бъде включена към нормативната уредба на по-късен етап. В наредбата няма да бъдат включени вещества, които са радиоактивни, стоки в зони за безмитна търговия, неизолирани междинни продукти, отпадъци, както и химикали, които не се пускат на пазара.
- Съществуват граници на количеството примеси в субстанциите, под които нивото на замърсяване на продукта може да се счита за несъществено.
- Максималният брой на текстовете, свързани с обясняване на предпазните мерки, е сведен до шест. Разрешено е да се пропускат текстове, ако те не са приложими. Не е необходимо в етикета да бъде включвана подобна информация, ако съответния опасен продукт не е достъпен за пазара или няма опасност да влезе в контакт с околната среда. Съществуват облекчения в изискванията за малки по размер опаковки. Върху тях информацията може да бъде съкратена.
- Информацията върху етикетите за промени в продукта трябва да бъде обновявана в срок, като в уредбата е дадена информация за големината, цвета и формата на етикетите.
- Важно е да се отбележи, че съществуват правила, отнасящи се до етикирането на информация за опасност на вътрешни, междинни и външни опаковки, с оглед на изискванията на външното транспортно етикиране за всички видове транспорт.
Кога ще настъпят промените?
Южна Корея бе първата държава, която прие GHS през миналата година. Печатарите трябва да знаят, че през следващите няколко години около 65 страни в целия свят са се договорили да въведат промените.
Как ще повлияят тези промени на печатаря?
Тъй като всяка страна ще приеме GHS, неминуемо ще възникнат закъснения при вноса на стоки в тази страна, докато длъжностните лица се запознаят с новата система. Съществува възможност някои продукти да са обозначени по различен начин при новата система. При такава сложна система приемането на GHS от всяка страна ще стане по различен начин. Някои страни ще въведат различни части от GHS, което ще доведе до объркване по отношение на етикетирането и оценката на опасни продукти. Това ще означава, че печатарят ще продължи да се сблъсква с разлики в етикетите на подобни продукти. Той трябва да е наясно с тези проблеми, така че да ги обясни на операторите, приемащи материалите.
Допълнителна информация за новата глобална хармонизирана система може да получите на интернет сайта на Икономическата комисия към ООН за Европа на адрес: www.unece.org.