Мисълта на Хенри Форд, че можеш да си избереш какъвто искаш цвят, стига да е черен, важи с пълна сила и за голяма част от фармацевтичните компании, които по подобие на американския индустриалец застават на позицията, че можеш да имаш опаковка, направена от какъвто си поискаш материал с каквато и да е и форма, стига те да са сгъваем картон и паралелепипед. Повечето фармацевтични фирми са много консервативни по отношение дизайна на опаковките си. Те искат преди всичко основна, функционална опаковка, която да стои стабилно на четвъртитата си основа в шкафа и в банята. За тази цел картонът върши перфектна работа.
Въпреки това няколко потребителски тенденции подтикват собствениците на марки да обсъждат и прилагат на практика формати, различни от вездесъщите картонени кутии за блистери. Международната опаковъчна компания MWV проведе в началото на тази година задълбочени интервюта с потребители от големите европейски градове Мюнхен, Париж и Лондон. Резултатите показват, че клиентът иска леснопреносими, лесни за ползване и дискретни опаковки на лекарствата. Потребителите често взимат лекарства, когато са навън или на работа. За мнозина от тях е нормално да поставят няколко таблетки в джоба си или в портмонето си за през деня. В същото време те не биха искали приемането на медикаменти на публично място да бъде видяно от околните.
Опаковки тип „портфейл“
Близкото сътрудничество между производителите, опаковъчните дизайнери и производителите на оборудване дава резултат в появата на някои иновативни опаковъчни блистерни формати, базирани на сгъваемите или приплъзващите се портфейли. Германският производител на фармацевтика Altana печели наградата за дизайн Red Dot за своята опаковка тип портфейл, предназначена за миниблистерите на лекарството Pantoprazole. Дизайнът на опаковката е тип портфейл и съдържа блистерна опаковка с размери, по-малки от тези, необходими за седмична доза от лекарството. Противозачатъчните, произведени от Bayer Schering, също са опаковани чрез системите за пакетиране на Schubert, състоящи се от удобна разгъваема опаковка със залепен вътре блистер.
Тази опаковъчна диференциация обаче има своята цена. Опаковъчните машини за опаковките тип портфейл не само са по-скъпи от стандартните картониращи машини, но са също така и по-бавни. Поради усложнените процеси по създаването им могат да се достигнат най-много средни скорости на производство. Скоростта на машините на Schubert’s е 150–200 опаковки на минута, което е малко в сравнение със стандартните машини, чиято скорост достига 400–500 опаковки на минута. Новите опаковки на този етап са непопулярни, тъй като мнозина производители смятат, че не си струва да бъдат произведеждани на тези цени и при тези скорости, особено в момент на икономическа рецесия.
Лекарство против безсъние със „зов за помощ“
Американската фармацевтична компания Help Remedies предложи на пазара нестандартни опаковки за лекарства, облекчаващи различни симптоми като алергични реакции, главоболие и безсъние. Опаковките са под формата на перфорирани фолийни блистерни карти, побиращи 16 таблетки, които се поставят в дизайнерски поставки на местата за продажба. Самите поставки са направени от инжекционно формован полипропилен с централни секции. От задната страна на етикета е поставен флексопринтиран и чувствителен на натиск PP филм. Графичното дизайнерско решение за опаковките на Help Remedies е неочаквано свежо и нестандартно за този консервативен сектор. В зависимост от предназначението на лекарството върху опаковката са изписани послания от типа „Помощ, имам главоболие“ (Help I have headache!/) или „Помощ, не мога да заспя“ (Help I can’t sleep).
Нови опаковъчни решения против фалшификации
Инцидентите, свързани с появата на фалшифицирани лекарства по традиционните канали на доставка в Европа, нарастват с всяка изминала година. Проблемът с фалшификацията на лекарства в Европа е повече от сериозен. Според Packagingnews само за миналата години приблизително 2,6 милиона фалшифицирани опаковъчни материали са били заловени на европейските граници в опит да бъдат внесени в ЕС (повече за черната статистика четете в секция „Новини“). Поради тази причина европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации EFPIA стартира пилотен проект, който включва тестване на идентификационни и кодиращи решения за лекарства в Швеция. Информационната и комуникационна база (ICT) на проекта е дело на отдела за разработка на нови IT решения и услуги към Siemens. Иновационната система следи за придвижването на лекарствата по цялата верига на снабдяване и позволява надеждна идентификация на фалшифицираните лекарства. Проектът се осъществява в партньорство с фирмата за снабдяване Apoteket AB и местните търговски компании Tamro и KD. До този момент фармацевтичните компании са разчитали основно на визуални проверки на продуктите си. Тази практика обаче скоро ще бъде преустановена. Системата на EFPIA позволява поставянето на уникален двуизмерен матричен баркод върху всяка отделна опаковка преди изписването ù. Този код може лесно да бъде генериран и отпечатан от производителя и винаги може да бъде проверено в базата данни на системата дали не е бил отпечатван преди и върху друга опаковка. Ако случаят е такъв, съответният фармацевт, у когото е опаковката, бива надлежно предупреден. Крайната цел на пилотния проект на EFPIA, в който си сътрудничат компании като Siemens, HP и SAP, е да се създаде стандартно кодиращо и идентификационно решение за цяла Европа, което да бъде синхронизирано със съществуващите вече международни и европейски стандарти.
HP с нова технология срещу фалшифициране
HP пусна на пазара нова печатна форма на защитно опаковане за лекарства, което използва възможностите за печат на променливи данни (VPD) за своите дигитални печатни машини Indigo. Технологията е създадена в помощ на фармацевтичните компании за проследяване и идентификация на медикаментите от поточната линия до крайния производител. За този проект HP са работили съвместно с Prooftag — създатели на специален етикет с вградени в материала мехурчета. Използваната от Prooftag технология позволява създаването на етикет от прозрачен материал, в който всяко мехурче е с уникални размери и форма, което предотвратява всякакви опити за фалшифицирането му. Всеки нов етикет притежава специален сертификат за автентичност, а информацията за него се съхранява в базата данни на компанията.
Защитните етикети на Secutag
Защитните етикети, екипирани със системата за кодиране на микроцветове Secutag на немския фармацевтичен производител INGUN предлагат успешна защита срещу фалшифициране. Тестовите пластмасови кутии за лекарства са покрити със специални защитни печати, произведени от документно фолио, и са захванати напряко през всичките четири страни на опаковките. Те пасват много добре на корпоративния дизайн на компанията и са снабдени със система против фалшифициране. Променливите данни и съдържание са отпечатани върху печатите чрез топъл печат, който покрива стандартите в тази област. В допълнение специалната форма и материал, от който са направени печатите, създават бариера срещу нежелано отваряне и манипулация на лекарствата. Новите защитни етикети може да бъдат интегрирани в производствените и опаковъчни процедури, без да се налагат промени в производствения цикъл.
Друг немски производител — компанията Schreiner MediPharm, доставчик на фармацевтични етикети — е разработилa прозрачен холограмен печат, който е изключително надежден срещу нежелано отваряне и фалшифициране. Печатът е фиксиран със здраво лепило, така че всеки опит за обелването му би повредил повърхността на опаковката. Печатът разполага и с 2D дизайн и динамични специални ефекти, които ще направят фалшифицирането изключително трудно. Неговата прозрачност осигурява добавените променливи данни (информация за партидите, срока на годност и др.) да останат четими и непокътнати. Прозрачният холограмен етикет е икономичен за малки количества.
Когато говорим за комплексно решение против фалшифициране, не можем да не споменем системата Track&Trace на Uhlmann Packaging Systems. Тя позволява върху лекарствените опаковки да бъдат поставени серийни номера с двуизмерни баркодове, радиочестотни идентификатори или създадени по поръчка кодове, които да осигурят възможност за потвърждаване на данните на всяка стъпка от опаковъчния и логистичен процес. Кодът се прилага към опаковката с помощта на лазерна, мастиленоструйна или радиочестотна технология и включва уникален сериен номер и данни като номер на партида и срок на годност. Специална камера сканира и верифицира получената информация, която бива съхранена в системата за проследяване. По този начин става възможно специфични данни като налягането и температурата, приложени при запечатването, както и типа на използвания материал, да бъдат приложени върху всеки блистер и да бъдат разчетени при необходимост.
Блистерни филми kpVantage
Продуктовата линия за филма Pentapharm на опаковъчния производител Klöckner Pentaplast е разширена със серията полиестерни филми kpVantage™, предназначени за блистерно опаковане на лекарства. Полиестерните филми включват широка гама от структури, които да посрещнат строгите фармацевтични изисквания. Дизайнът им позволява да бъдат произвеждани върху съществуващата технологична база, без да са налага подмяна на производствената технология, системите за поставяне или опаковъчните формати. Филмите kpVantage™ могат да бъдат използвани в моноформат за лекарства, които не изискват високи бариерни защити срещу влага, или могат да бъдат интегрирани в ефективни бариерни структури. Тези филми могат да се прилагат успешно върху опаковки за орално приемани лекарства в твърдо състояние (таблетки и пр.), етични, генерични и мострени медикаменти, ветеринарни и нутрацевтични препарати.
Спринцовки със „sci-fi“ дизайн
Когато става въпрос за опаковъчен дизайн, е естествено повечето хора да бъдат привлечени от по-бляскавите и визуално разтърсващи потребителски категории — аромати, храни и напитки и др. Поради тази причина, когато някой прави нещо наистина завладяващо в по-функционалните потребителски сектори, продуктът става още по-впечатляващ и достоен за внимание.
Един чудесен пример за подобен вид пробив е този в „скучната“ област на медицинските спринцовки. Системата Syreen на Cambridge Consultants е устойчива концепция за предварително напълнени спринцовки. Според създателите ù спринцовката е високоефективна, лесна за ползване, безопасна и екологична. Вместо от традиционното стъкло Syreen е направена от пластмаса, базирана на цикло-олефин полимер (COP). Този материал позволил на Cambridge Consultants да създадат дизайн, който премахва нуждата от вторично опаковане — абсолютна новост в тази област на фармацевтичното опаковане. Конструкцията на спринцовките позволява да се прикрепват една с друга, създавайки своеобразна групова опаковка. Новата система е по-екологична от предишните решения, тъй като премахва нуждата от използване на произвеждащи отпадъци буферни пълнежи в кутиите за стъклени спринцовки (картон и стиропор) и по този начин опаковъчното тегло спада с 30%, а обемът, който Syreen заема, е двойно по-малък от този на стандартните спринцовки.
Дизайнът на спринцовката също допринася за улесненото, безопасно и ефективно използване на лекарството. Пластмасовата външна част се отличава със заоблена повърхност около иглата, която осигурява цялостна стабилност и контрол върху дълбочината на проникване на иглата по време на инжекцията и по този начин намалява риска от инциденти. Рискът от замърсяване на продукта и пренасяне на зарази е минимизиран благодарение на разделно съхраняваните бутало и стопер.
Плик със система за 24-часово охлаждане от Coldpack
Опаковъчният гигант Coldpack се прицелва във фармацевтичната индустрия с изолираща торба за пренасяне на лекарства, която подържа температурата във вътрешността постоянна за период от 24 часа. Торбата е направена от специалния изолиращ филм на Airliner, който бе представен във Великобритания миналата година. Произведен с технология на Dupont, чиято цел е да спомогне за намаляване трансфера на топлина, филмът гарантира запазване на температурата в границите от 2 до 8°C за цяло денонощие. Опаковката е особено практична за пренос и доставка на малки количества лекарства, за които е задължително да бъдат съхранявани в определени температурни граници. Опаковката разполага с две отделения, като така се избягва директният контакт между съдържанието и опакования лед. Комбинацията от олекотеност и здравина е много ефективна за предпазване на съдържанието от удари. Опаковката се предлага в размери от един, три или пет литра и може да бъде използвана повторно.