В хранителната индустрия постоянно се работи за създаването на нови способи, методи и технологии за удължаване срока на съхранение на продуктите. Традиционните методи (консервиране, термообработка и осоляване), използвани в миналото за съхранение на хранителни продукти, днес са удачни единствено за домашно производство, но при промишленото производство нещата са съвсем различни. Затова и разработките на учените в тази област са насочени към нелеката задача за удължаване срока на трайност на храните и едновременно с това запазване на вкусовите им качества и съблюдаване на здравните норми. Растящата потребност от пресни, натурални и полезни за здравето продукти тласка отрасъла към търсенето на решения в областта на студената, щадяща продуктите обработка с натурални антиоксиданти и противомикробни вещества. Това налага необходимостта от създаването на точни и деликатни технологии за третиране на продуктите по възможно най-щадящ начин, съхраняващ максимално полезните им свойства. Към момента за съжаление този проблем е трудноразрешим, тъй като е невъзможно да се контролират външните въздействия върху продуктите след попадането им в магазинната мрежа и да се създадат технологии, полезни едновременно и за производителите, и за потребителите. Според експерта от Канада Джон Михаелидис тези решения са в областта на обработката на продуктите, в начина им на опаковане, във вида на опаковъчния материал, в добавките и съставките. Колкото по-дълъг е указаният срок на съхранение, толкова по-многопланова е задачата и толкова повече технологии са необходими за нейното изпълнение. При това полученото решение трябва да е и икономично, и практично, и достъпно, тъй като в противен случай не би било по силите на нито една фирма от хранителната промишленост.
През последните години в света има няколко разработки, претендиращи за решаването на тези проблеми. Някои от тях съществуват само като концепция, а други вече се прилагат успешно в производството.
Стерилизация с микровълни
Изследователи от Държавния университет на Вашингтон претендират, че са готови да представят технология, съхраняваща натуралните свойства на продуктите за срок до 6 месеца. Процесът на топлинна стерилизация с помощта на микровълни се състои в поставянето на опакованите продукти в гореща вода едновременно с обработката им с микровълни. По време на процеса за 5 до 8 минути болестотворните бактерии и микроорганизми се унищожават, а качеството на третирания продукт превъзхожда получените по традиционните методи продукти. Разработваната в продължение на 13 години от сътрудници на университета и водещи производители на продукти технология е призната от научна комисия. От края на 2010 г. разработката има и FDА сертификат, позволяващ прилагането ù в практиката. Въвеждането на стерилизацията с микровълни в производството и създаването на промишлено оборудване за нея е прекрасна възможност за търговско използване на изобретението.
Като продължение на „микровълновата” технология учените са създали нова система химически маркери, позволяващи идентификацията на студените и недостатъчно нагрети участъци при обработката на продуктите с микровълни и отчитането на необходимата температура (120–132 градуса по Целзий). Учените – създатели на изобретението, вярват, че стерилизацията има бъдеще, но за съжаление до внедряването на технологията в практиката има доста време.
Защита с помощта на натурална обвивка
Една от ключовите задачи на хранителната индустрия остава проблемът за съхранението на прясно месо. Учени от Университета в Навара, Испания са обявили своята разработка на противомикробна натурална обвивка, с помощта на която срокът за съхранение на месо може да се увеличи до 13 дена. Изобретението, създадено от осем различни етерични масла (риган, карамфил, бяла мащерка, чаено дърво, кориандър, градински чай, дафинов лист и розмарин) се нанася като невидим филм върху повърхността на месото и се бори ефективно с опасни щамове микроби като стафилококус ауреус, салмонела, листерия и различни психотрофни бактерии. Проведените до момента експерименти с пилешки гърди показват, че създаденият микс от етерични масла има бактериостатичен ефект и потиска размножаването на патогенните и разрушаващите месото микроорганизми. Учените са убедени, че изследванията им ще намерят широко приложение в хранителната промишленост, макар създаването на филм от сместа да е отработено само в лабораторни условия.
Опаковка с раздели за поглъщане на вредните газове
Още един многообещаващ и дори вече работещ метод, при който чрез внедряването на малки раздели в опаковките за храни се отдепоглъща кислорода и етилена и по този начин възпрепятства развитието на микроорганизмите. В началото на 2011 г. методът на изследователската компания от Колорадо, САЩ е удостоен с FDА сертификат, с което на практика използването му е разрешено. Месопреработвателни компании в Аризона и Колорадо успешно прилагат разработката при опаковането на птици, месо и месни продукти, плодове и зеленчуци. Разбира се, необходимо е време, за да се изследват докрай абсорбционните свойства на така създадената опаковка и да се отговори еднозначно на въпроса доколко целесъобразна е микроаеробната или анаеробната среда и дали поглъщането на кислорода и етилена ще се окаже подходящо за плодовете и зеленчуците.
Годна за консумация наноопаковка
Специалисти от португалския университет „Миню“ са създали революционна опаковка за хранителни продукти, която освен че удължава срока им на съхранение, може да се яде без опасност за здравето. Практически опаковката е „невидима”, няма мирис и вкус. Технологията се състои в покриването на продуктите с течен разтвор на наночастици, който след изсъхване се превръща в тънък филм, предпазващ храните от въздействието на агресивната външна среда. Така създадената бариера е непроходима за опасните за здравето микроорганизми (бактерии, поразяващи плодовете и зеленчуците).
При разработката на опаковката са използвани полизахариди, подобни на полизахаридите при производството на сухи бульони, а с помощта на нанотехнологията е създаден революционен материал за нуждите на хранителната промишленост. При тестване на изобретението върху ягоди е отчетено удължаване с 30% на срока им на годност при изцяло съхранена свежест на плодовете. В настоящия момент обаче учените са изправени пред друг актуален въпрос, а именно как да направят приемлива стойността на това скъпоструващо изобретение. За целта ще бъде експериментирано с разтвор от наночастици и използваната за промишлено измиване на плодовете и зеленчуците вода. По този начин готовите за тестване образци с опаковъчен филм ще покажат до каква степен изобретението е приложимо за масово ползване.
Доколко удачни ще се окажат новите технологии за удължаване срока на годност на продуктите и дали въвеждането им няма да повлияе на техните свойства и качества? На този въпрос, както и на въпроса за ефекта върху здравето на хората, консумиращи тези продукти, учените – създатели на иновациите, продължават да търсят отговори. В крайна сметка получаването на задоволителни резултати при постигането на двупосочни цели, каквито са удължаването свежестта на продуктите, от една страна, и запазването на техните качества, от друга, е дълъг и сложен процес, който изисква както време, така и съвместните усилия на учени и производители. Така или иначе последната дума за оценка на качеството на продуктите по право принадлежи на потребителите.
Методи за удължаване живота на хранителните продукти

Още статии от същата категория
-
Автор: ProPack Magazine
0 Транспортното опаковане се ... -
Автор: ProPack Magazine
0 Многофункционалните ... -
Автор: инж. Емил Андронов
0 Сигурност на продуктите - Packforce* ... -
Автор: Станислава Първанова
0 Шест защити за фармацевтичните ... -
Автор: ProPack Magazine
0 Внедряване на RFID в български ... -
Автор: ProPack Magazine
0 RFID – баркодът на XXI век