Привлекателността и удобството на опаковката, както и цената на опакования продукт, помагат на купувача да направи своя избор в мястото на продажбите. Но онова, което го кара отново и отново да купува този продукт, са неговите качества и свежест. Бариерните материали и съответните опаковъчни характеристики стават все по-популярни сред производителите на потребителски стоки и те се нуждаят от някои ориентири при техния избор.
В сферата на гъвкавото опаковане една от водещите тенденции е подобряването на бариерните (преградните, защитните) свойства на опаковъчните материали. Удължаването на срока на годност, комбинирано с удобства както за производителя, така и за потребителя, дадоха предимство на гъвкавите бариерни материали (ГБМ) пред традиционните твърди опаковки. Тяхната съвместимост с производствените, пълначните и манипулационните операции, съчетана с ниско тегло и висококачествен печат, им осигуриха успеха във веригата производство-търговия-потребление. Уместен пример е бариерният коекструдиран РЕ/РА ориентиран свиваем филм ClearShield™ на Alcan Packaging Food Americas за опаковане на месо с кости в пликове, осигуряващи устойчивост на пробив, видимост и защита на продукта и лесна употреба.
Алуминиевите фолиа държаха дълго време първенството във влагоустойчивото опаковане. Самото алуминиево фолио има чудесни бариерни характеристики по отношение на влаго- и газопропускливостта. Но склонността му към образуване на гънки намалява привлекателността на опаковките и увеличава опасността от образуване на пробиви, особено при тънките фолиа. Метализираните пропиленови филми успешно заместват комбинирани бариерни материали от вида хартия — РЕ-Al-РЕ, като показват превъзходни бариерни качества в съчетание с качествен печат и ниска цена. Ориентираните РР метализирани филми без покритие вече имат високи защитни качества относно пропускането на влага и миризми, оксидацията, ултравиолетовото деградиране и загубата на аромати, като конкурират качествения печат на ламинираните алуминиеви фолиа. Някои нови видове от тях осигуряват опакованите продукти срещу преминаване на воднипари и така удължават годността им. Други не допускат проникване на кислород и са чудесен избор за опаковане в модифицирана атмосфера (МАР), при което поддържането на инертната газова среда помага за защитата на чувствителните към окисляване хранителни продукти.
Днес, когато в опаковането бързо навлизат нови технологии за осигуряване против кражби и за проследяване на стоките (като RFID), алуминиевите и метализираните фолиа създават някои трудно преодолими проблеми. Тъй като прозрачността, стерилизируемостта и непропускливостта на кислород и влага стават все по-търсени характеристики в бариерното гъвкаво опаковане, вече се появяват филми без метал, със силиконови и алуминиеви оксиди, изпълняващи всички изисквания. Гамата филми ClearFoil®на Rollprint®Packaging Products Inc. осигурява всички тези качества и в добавка — добра термоформируемост, с което конкурира традиционните полимерни филми за подложни елементи на опаковките в съчетание с ценови предимства.
Прозрачният филм Barrialox 1011 EG-C1 на TorayPlasticsпритежава висока непропускливост на кислород и влага, благодарение на покритието на полиестерната основа с алуминиев оксид. Освен тези качества, новият гъвкав материал предлага висока якост, универсални приложения и привлекателен вид за опаковане на храни, здравословни продукти и промишлени стоки. Има чудесни свойства, нужни за производството на стоящи пликове, опаковки тип възглавница, пакети, обвивки и ламинати за затварящи системи.
Френската компания Rosas е патентовала технология за термоформоване, при която чрез пълно отстраняване на кислорода от двукамерната опаковка се удължава срокът на годност на хранителни продукти от 21 дни до 21 седмици. Това означава, че продуктите могат да се транспортират и складират без замразяване, което има както икономически, така и екологичен ефект. Развитието на технологията продължава, като усилията на компанията са насочени към бариерните качества на филма, осигуряващи висока въздухонепропускливост, след което ще може да се прилага и за изделия на козметиката и електрониката.
Бариерните филми се разработват с цел да защитават продукта, при условие че опаковката е цялостна и непокътната. Но опаковките трябва и да се отварят. С растящото потребителско търсене на все по-удобни опаковки, отварянето и последващото затваряне се превръщат в сериозно предизвикателство за разработчиците на бариерни опаковки. За да създадат опаковки, които защитават продуктите срещу проникване на влага и кислород, но в същото време са удобни за отваряне и повторно затваряне, те вграждат в опаковките системи на затваряне с цип. Тези системи се приемат много добре от мнозинството крайни ползватели. В повечето случаи, за да се постигне важното предимство „лесно отваряне“ при бариерните гъвкави опаковки, ципът трябва да е под бариерния материал, който трябва да се отвори, за да се стигне до него, или краят на бариерния материал остава под ципа и един херметичен шев трябва да се разкъса, за да се използва той. Един пример е разработката на поделението Zip-Pak на Tool Works, при която шевът е вграден в носещата ивица на ципа. Ако опаковачът желае да добави функция за лесно отваряне към своята бариерна опаковка, а достъпът до ципа изисква филмът да бъде перфориран или с лазерно изтъняване за разкъсването му, вграденият шев осигурява бариерната защита, която би била нарушена от перфорацията или изтъняването. Това се отразява и на формирането на опаковката, което също е обновено, тъй като шевът трябва да обикаля профилните краища на ципа и да минава под него. Силата за отваряне на ципа е достатъчно малка за удобството на потребителите и достатъчно голяма за поддържането на бариерните свойства на опаковката. Самият цип предоставя и възможност за защита на продукта срещу кражби.
Когато чувствителните продукти се превозват при различни условия, дори да са защитени срещу проникването на влага, е трудно да се прецени запазването на бариерните качества и сигурността на продукта, ако няма някакъв вид сензори. Един съвременен вид сензорни устройства са индикаторите на влага, които са евтини средства за регистриране на промените в нивото на влагата в различните видове бариерни опаковки. Някои сензори са във вид на карти и често се комбинират с влагопоглъщатели, които подпомагат поддържането на ниска влажност вътре в опаковките. С увеличаването на влагата, индикаторната карта постепенно променя цвета си, например, от син до розов, с което става възможно да се правят моментни визуални проверки на условията вътре в опаковката и съответно — на състоянието на продукта. Пример за такива сензори са картите Humidity Indicating Cards (HIC) на американската Desiccare, Inc., които са с различни размери в зависимост от условията на влажност. Те могат да бъдат печатани в зависимост от нуждите на клиентите.
Новите технологии увеличават бариерната защита, сигурността на продуктите и лесната употреба на гъвкавите опаковки. Вълната от нови бариерни филми, системи за многократно затваряне и интелигентни устройства за контрол на средата вътре в опаковката засилва тенденцията към все по-бърз растеж на дела, който заема гъвкавото опаковане, успоредно с растящото потребителско търсене на повече добавена стойност към опаковъчните решения.