През годините опаковането в свиваемо фолио доказа своята ефективност и икономичност. Днес, когато световната рецесия налага търсенето на средства за икономично и конкурентоспособно устойчиво опаковане, тази успешно наложила се технология претърпява ново развитие и усъвършенстване. Тук са представени някои от най-новите постижения в свиваемото опаковане, които отговарят на съвременните изисквания за качество, икономичност и бързина.
В днешните времена на изострена конкуренция и спад в потреблението,разходите свързани с чести поправки и пренастройки,прекъсвания,преразход на опаковъчни материали,преобвиване на дефектни опаковки и бракуване на увредени продукти са,меко казано,недопустими. При това,ако външният вид на опакованите единици е съществен,какъвто е случаят с хранителните,козметичните и фармацевтичните продукти,недоброто качество на опаковките в свиваемо фолио може да въздейства негативно върху продажбите. Затова производителите са заинтересувани от усъвършенствани технологии за свиваемо опаковане на тяхната продукция,осигуряващи качествено опаковане с фолийни материали на изгодни цени и с намалени разходи за труд и поправки/пренастройки.
В отговор на тези изисквания американският производител на фолиа/системи за опаковане Lantech е разработила нова технология на конкурентна цена. В основата на новата технология е заложено равномерното свиванена филма по цялата му площ още преди да е влязъл в контакт с опакования продукт. Това трудно може да се постигне в конвенционалните тунели с обдухване с нагрят от външен източник на топлина въздух,при които се получава нестабилна среда вътре в тунела и от оператора се изисква много време и усет за получаване на подходящата настройка за постигане на добро опаковане. Дори при постигане на такава настройка,температурата в тунела варира в сравнително широки граници,а по време на пиковете и спадовете често се получават неприемливи опаковки. Същевременно температурата по дължината на тунела не е еднаква,а въздушното течение често довежда фолиото до преждевременен контакт с опакования продукт. В резултат на непълноценното свиване,в различните участъци на фолиото се получават гънки и т.нар. „уши“.
Новата технология използва конвенционалното нагряване,при което температурата е еднаква и постоянна във всички точки на тунела,а това позволява той да е по-къс и да работи при по-ниски температури при съвсем умерена въздушна циркулация. Готовите опаковки,дори да не са идеално обвити преди тунела,излизат от него в перфектно състояние. От оператора не се изисква особен усет при настройването на тунела,а в много случаи при смяна на размера на опакованите продукти не се налага допълнително пренастройване. Чрез новата технология обичайните дефекти се избягват: не се получават прогаряния,не се изисква и точно позициониране на перфорациите за избягване на образуването на въздушни мехури. С новата ролкова система за заваряване и отрязване на шевовете не се получават досадни зацапвания на заваряващите елементи с разтопено фолио,намаляват се и загубите на опаковъчно фолио от недобре заварени шевове.
Други производители на опаковъчна техника наблягат на управлението на технологичните процеси с цел постигане на по-качествени опаковки. Компанията Douglas Machine,Inc. е разработила и предлага линия за свиваемо опаковане Contour™ Series SPS-75 с тунел,използващ патентована система за управление на нагряването и на въздушния поток за постигане на добре стегнати обвивки на опакованите продукти при производителност 75 опаковки/мин. На специализираната линия се опаковат бутилки върху подложки,които се обвиват със свиваемо фолио с печат. Машината е снабдена със захранваща система Smartrak® Steady Stream,-,ергономично магазинно устройство за подложки/плоски заготовки,сервозадвижвано устройство за точно подаване на обвивното фолио и възел с облекчена поддръжка за рязане на развиваното от рулото фолио.
Въпреки че повечето от произвежданите свиваеми фолиа са рециклируеми,голяма част от тях постъпват в депата за отпадъци след като са употребени. За да намали вредното въздействие на отпадъците от свиваеми фолиа върху околната среда,френската компания Bollore е разработила екологично свиваемо фолио на полиолефинова основа BolphaneByo за опаковане на замразени хранителни продукти,плодове и зеленчуци. Фолиото е оксо-биодеградируемо и притежава качествата на традиционните свиваеми фолиа. То се оксидира под влияние на светлината и топлината,дезинтегрира се на компонентите си,които се асимилират от микроорганизмите в почвата и се отделя само вода,въглероден двуокис и биомаса,независимо дали е изхвърлено в сметището или е попаднало случайно в природата. „Зеленото“ фолио,представено на изложението Emballage2008,изпълнява изискванията на Евростандарта за контакт с храни и освен че е биодеградируемо,то е и рециклируемо. Разграждането му става за три години,докато конвенционалните свиваеми фолиа се разграждат за сто пъти по-дълъг период. Освен че се заварява лесно,фолиото има изключителни бистрота и блясък. Механичните и естетичните му качества са като на другите висококачествени свиваеми фолиа. Свива се и се заварява при
по-ниски от обичайните температури и има висока пригодност за високопроизводителни машини за свиваемо опаковане,както и за машини с ръчни операции. Компанията разработва и бариерни филми специално за опаковане на месо и месни продукти,които са на пазара от началото на тази година.