На европейския пазар за опаковъчна техника все по-ясно се очертава нуждата от комплектни интегрирани опаковъчни линии, които отговарят на променливите потребности от опаковъчни решения. Този натиск спрямо производителите на опаковъчна техника се налага под въздействието и на други, по-първични сили – време, разходи, ефективност.
Натискът на тези сили поражда потребност от семпли решения за сложни изисквания и произтичащата необходимост от консултации, сервиз и обучение.
Интегрирането на предавките и двигателите е подход за ефективно балансиране на предимствата от съчетаването на различни компоненти в един възел. Конструкторите на опаковъчни машини вече оценяват ползите от комбинирането на най-новите електронни устройства, адресираното разпределяне на енергията и следпродажбения сервиз и поддръжка.
Електронните задвижвания са в сърцевината на решенията за управление на машините, които дават възможност както на производителите на опаковъчни машини, така и на производителите на потребителски стоки да отговорят на съвременните изисквания за по-голяма гъвкавост, по-висока производителност и по-ниска себестойност на опаковъчните операции.
На пазара за автоматизирани опаковъчни решения вече се предлагат системи за интегрирано управление на движенията, логическите функции и информацията. Компанията Elau е разработила технологията Pac-Drive iSH, която дава иновативно решение за управление на задвижванията, като съчетава най-новите полупроводникови технологии, конструкциите на серводвигателите, физическото конфигуриране и работата в мрежа — така се постига опростяване и намаляване на инсталационните разходи, модулност и гъвкавост в автоматизацията, които могат да се напасват към специфичните изисквания на производителите.
Системите за интегрирано управление на задвижванията ще бъдат представени на най-големите международни изложения за опаковъчна техника Interpack Europe (24-30 април 2008) и Pack Expo — Las Vegas (15-17 октомври 2007). На тези изложения ще се очертае мястото на пазара на производителите на опаковъчни машини и ще се положат ориентирите за този бизнес през следващата година.
Automated Packaging Systems е разработила система за опростено, бързо и сигурно свързване и интегриране на машините за пълнене на торби Autobag (R). Обичайната кабелна и сигнална система е заменена с високоскоростна двупосочна комуникационна платформа. Системата за програмиране използва локални контролери и софтуер с цел постигане на висококачествена структура на данните, подобряване на цялостната система за управление и диагностициране.
Новата хоризонтална машина за пълнене и затваряне на торби с периодично движение SwiftyBagger SB-36 на WeighPack е универсална както по отношение на продуктите, така и по отношение на размерите на торбите. Машината е подходяща за пълнене и затваряне в торби на продукти с течна и прахообразна консистенция. Размерите на торбите варират от 75х825х775 до 275х950х825 мм, а производителността достига до 3600 торби/час. Торбите са без прозорци, от няколко вида. Машината е лесна за работа и почистване, времето за пренастройване е кратко.
Конвекционалният тунел за свиване SB-2000 на Lantech работи при по-ниски температури в сравнение с обичайните, с което се постига висока енергийна ефективност. Съоръжението е комбинирано с модул за обвиване, който се монтира на една рамка с тунела и така се постига намаляване на дължината му с 25% в сравнение с машините от този клас. На тунела се постига свиване за една минута на 30 транспортни опаковки, обвити в свиваемо фолио и с точно разполагане (без изместване) на оставащия непокрит с фолио отвор. Тунелът е подходящ за всякакви продукти, обвивани върху подложки, плоскости, огънати картони (U-форма) или само с фолио, като консервирани храни, безалкохолни напитки, битова химия и много други. Транспортните опаковки са с размери до 600 мм широчина и 300 мм височина при всяка практически приложима дължина. За сигурно и без нужда от обслужване напречно заваряване се използва системата на компанията Ever-Clean, при която нагряваните повърхности за заваряване и отрязване са разделени и работят при минималната необходима температура за избягване натрупването на стопен материал от фолиото върху работните повърхности — така се подобрява и качеството на заварените шевове. В тунела са съчетани конвекционално и лъчево нагряване с минимизиран рециркулационен въздушен поток от вентилатор с променлива скорост, нужна при настройването на работния режим в съответствие с използваните видове фолиа и опаковки. В тунела се поддържа постоянна зададена температура, осигуряваща стабилно свиване на фолиото на по-кратко разстояние. С помощта на сензорен екран се настройват скоростта на конвейера, температурата на заваряване, температурата на свиване в тунела и оборотите на вентилатора.
Някои европейски компании се специализират в проектирането, производството и инсталирането на комплектни опаковъчни линии. Ishida Europe е една от тях, която в отговор на предизвикателствата, възникващи пред стокопроизводителите, разработва автоматизирани системи за претегляне, опаковане, етикетиране и манипулиране на хранителни и нехранителни продукти.
Между отделните устройства и оборудване могат да се цитират машини за изработване на торби, везни за претегляне, калкулиране на цени и етикетиране, везни с много глави, машини за опаковане в кутии, машини за затваряне на подложки. Продуктите варират от сухи и преработени храни и закуски, до сладкарски и здравословни изделия, печива, бисквити, пресни меса, птици и риба, млечни продукти, готови храни, плодове и зеленчуци.