РФИД България е първата българска компания, създадена с цел популяризиране на RFID технологията в България и внедряването на цялостни RFID системи. Фирмата предлага решения за управление на склад, контрол на дълготрайни активи, контрол на достъп; интегриране в съществуващи системи; консултации при изготвяне на спецификации за RFID системи. РФИД България е доставчик на RFID оборудване от водещи световни производители.
RFID е сред най-бързо развиващите се високи технологии в световен мащаб. Редица прогнози сочат очакван ръст за развитите икономики от 50–70% годишно. За България, в която тези технологии са слабо разпространени към момента,ръстът ще е многократно по-голям, отчитат от РФИД България.
RFID (абревиатура на Radio Frequency Identification Device или в превод на български език — радиочестотна идентификация) технологията се базира на използването на малки електронни устройства (идентификатори), които обменят информация с четци на радио честота. Идентификаторът се състои от чип с памет и антена. В паметта може да бъде записан уникален идентификационен номер, както и допълнителна информация. По този начин RFID идентификаторът позволява да бъде разпознат обектът, към който е прикачен — стока, материален актив, животно. При навлизане на идентификатор в полето на антената контролерът „прочита“ съдържащата се в паметта информация и я предава към компютър за обработка.
Причина за бързото развитие и разпространение на RFID са безспорните предимства на технологията за автоматизирана идентификация. Ако използваме за сравнение широко разпространения метод за идентификация с баркод, можем да отбележим следните съществени разлики:
• RFID може да бъде прочетен от много по-голямо разстояние — до 6–7 м за най-разпространените пасивни идентификатори и до няколко десетки метра при използване на активни технологии;
• RFID може да бъде прочетен без пряка видимост към идентификатора;
• RFID идентификаторът може да съдържа голям обем информация, която може да бъде многократно презаписвана;
• RFID идентификаторите са устойчиви на външни влияния и замърсявания и имат дълъг живот;
• RFID позволява напълно автоматично четене, без човешка намеса;
• RFID идентификаторът може да носи информация за всяко отделно изделие, а не за група или вид стока.
Баркодът безспорно ще има място в автоматизираната идентификация още дълги години, но тенденцията е постепенно той да бъде изместен от RFID технологиите.
Разбира се, RFID технологията има и недостатъци. Като основен можем да посочим все още относително високата цена на идентификаторите, проблемното четене в близост до метал и течности и необходимостта от допълнителна обработка на големия обем информация, постъпващ от RFID устройствата.
В последните години се наблюдава тенденция за бързо намаляване на цените на оборудването и идентификаторите. Това е резултат както от целенасочените усилия на водещи световни компании, така и на все по-масовата употреба на технологията в развитите икономики. САЩ е водеща с въвеждане на мащабни RFID проекти в търговски вериги от типа на Wal-Mart и държавни институции като Министерство на отбраната, а това дава тласък на цялата индустрия. В Европа лидер е МЕТРО — тяхната програма за RFID идентификация на постъпващите стоки стартира официално в Германия през миналата година. Очаква се до няколко години към всички доставчици на веригата да бъде поставено изискване за маркиране на стоката с RFID.
Списъкът на водещи световни компании, внедряващи такива системи, е дълъг, като сред тях са: Procter&Gamble, IKEA, Marks&Spencer и много други.
В посока намаляване цената на идентификаторите са и разработките на „печатни“ RFID, които се полагат заедно с печата на етикети и опаковки. Очаква се този метод да се използва ефективно на пазара до няколко години и това да подпомогне маркирането и проследяването на всяка отделна стока.
Списъкът на области на приложение на RFID технологии е дълъг, но най-бързо това става при управлението на вериги за доставки, управление на складове, партидна проследимост, контрол на дълготрайни материални активи, контрол на достъп и др.
Проследяването на голям брой стоки е предизвикателство поради обема информация, който трябва да бъде обработен от системата. Използването на RFID осигурява точна и навременна информация за стоките, водеща до по-добро управление на складовите наличности.
Анализът на получените данни позволява прогнозиране на използваните количества и контрол на зареждането на стоки. Системата отчита всяко изваждане на стока и сигнализира за намаляване под определен праг и по този начин съдейства за намаляване на липсите на стоки. Тази информация може да бъде използвана както вътре в компанията, така и между партньори, подобрявайки тяхното взаимодействие.
Проследяването на стоки в складове и логистични центрове е ценово ефективно (а често и технологично единствено възможно) при маркиране на по-едри единици: кашони, палети и др. Въвеждането на RFID в логистичните центрове подобрява проследимостта на стоките, а в допълнение може да подпомогне локализирането и разполагането им в склада. С помощта на ръчни терминали се извършват бързи инвентаризации на стоки и материални активи.
Много важно приложение е партидната проследимост, която е задължителна за хранително-вкусовата промишленост и фармацията. Тук RFID идентификатори се поставят на всяко изделие и така се контролират произход, срокове на годност и т.н.
Едно от големите предизвикателства пред въвеждането на RFID технологиите е липсата на подходяща софтуерна инфраструктура и поддръжка от масово използваните в бизнеса продукти. Поради спецификата на информацията, постъпваща от RFID системите, е необходимо използването на т.нар. middleware (мидълуер). Мидълуерът „свързва“ RFID устройствата със съществуващи продукти за управление на склад и бизнес процеси. В него се извършва събиране на данни, филтриране и обработка. Информацията се подава към крайния софтуер в подходящ вид. Използването на такъв продукт позволява бързо въвеждане на новите технологии без подмяна на наличния софтуер и оборудване.
Подобен продукт, насочен към малкия и среден бизнес е една от приоритетните разработки на РФИД България.
Повечето от големите софтуeрни разработчици на ERP системи, като SAP, Microsoft, IBM подкрепят въвеждането на RFID и предлагат допълнителни модули за интеграция към техните продукти.
Развитието на RFIDтехнологиите е сред приоритетите на Европейския съюз. Въвеждането на нови технолгии за подобряване на бизнес процесите и конкурентоспособността се насърчава и подкрепя от европейските програми.