Д-р Инго Бюрен, научен директор в Международния институт по опаковане в Нойхаузен, Швейцария, посочва основните предизвикателства в съвременното опаковане. Добрата новина е, че днес опаковките са по-ефективни от когато и да било, а продуктите са защитени по-добре. Лошата новина е, че опаковъчният процес вече е много по-сложен, но крайният опакован продукт пък е по-удобен за употреба. Модерното опаковане изисква по-големи вложения в технологии и намесата на много науки – от физиката до маркетинга.
Търсенето на квалифициран опаковъчен технически персонал е необходимо условие във всички части на света. Днес специалистите по опаковане трябва да са добре запознати с приложението на различните опаковъчни материали, съвременните технологии и маркетинговите принципи.
Що се отнася до новите технологии, бъдещето на опаковъчното инженерство е неясно. В момента то комбинира експерти от различни научни дисциплини със задачата да създават нови функционални опаковки. За пример може да послужи технологията за радиочестотно идентифициране (RFID) за съхраняване и дистанционно разчитане на информация чрез чипове–транспондери. Транспондерът може да бъде прикрепен или вложен в продукт, животно или човек с цел неговото идентифициране с помощта на радиовълни. Транспондерите представляват силиконов чип с антена. Пасивните транспондери не изискват собствен източник на енергия, докато активните имат нужда от такъв. Едно от предизвикателствата в приложението на тази технология е да се намерят опаковъчни технолози, познаващи науката за радиовълните, или радиоинженери, които разбират от опаковъчни технологии. „Ако тези предизвикателства не бъдат признати, развитието на RFID-приложението в опаковането ще бъде неефективно и много скъпо“ казва д-р Бюрен.
Нанотехнологията е друг кандидат за внедряване в опаковането.
Нанотехнология е производствена технология, при която обектите се изграждат чрез подреждане на отделни атоми или молекули, или поне едно от измеренията е в наномащаб.
Първите наноексперименти се извършват през 1990 г. и пример за това е разполагането на индивидуални атоми на ксенон върху никелова подложка, за да се изпише логото на една много голяма компютърна компания. Коментарът на д-р Бюрен за употребата на нанотехнологии в опаковането е:
„Кръстосайте този вид инженерство със законите и правилата на опаковането и ще се озовете в потенциален кошмар.”
Предизвикателствата в областта на пластмасите са подобни, защото разнообразието на полимерни молекули, техните възможности и сложност са безкрайни. Кой може да се справи с всичко това по един икономичен начин? Ако няма експерти, които да работят в това поле, развитието и напредъкът ще бъдат бавни и несигурни. Към тази сложна картина могат да се добавят полимерите от естествени материали, тъй като скъпите суровини и търсенето повишават цените на изкуствените. Според д-р Бюрен сегашното състояние на нефтения пазар не се дължи изцяло на ограничените ресурси, а по-скоро е свързано с политически аргументи, които са трудни за контролиране. За да не се стигне до растяща несигурност, спорове и прибързани решения, трябва да се установят строго определени параметри за опаковането и ценови структури, които да не са така уязвими от политическите интереси.
Модулното оборудване дава възможност за бързо адаптиране на техниката към нуждите на потребителите. То позволява да се реагира бързо, когато има нужда от увеличаване на производствения капацитет и автоматизацията, както и от осъвременяване на технологиите. Модулното оборудване дава възможност да се наемат по-ниско квалифицирани и по-ниско платени работници, сглобяване на техниката на място и постигане на по-широки технически параметри.
Опаковките са тихият продавач в супермаркетите и магазините. Този факт се приема с готовност от собствениците на марки и с разбиране от потребителите. Сега голямото предизвикателство е да се запълни празнината между дизайнерите и технолозите.