Една от най-важните задачи на съвременното производство на хранителни продукти е осигуряването на тяхната безопасност. В тази връзка се внедряват и системите, които обезпечават административно необходимата организация на производството. През последните години в предприятията от хранителната индустрия бяха внедрени добрите производствени практики като НАССР системите, а от 2005 г. в много от тях и стандартът ISO 22 000. Те са насочени към създаването на такива условия в предприятията, произвеждащи хранителни продукти, при които и най-малкият риск от замърсяване на храните и напитките е изключен. След етапа на производството на хранителните продукти огромна роля за запазване на техните качества играят опаковката и условията на съхранение. От правилния избор на опаковка и технологията за опаковане да голяма степен зависи в какъв вид и с какви показатели хранителните продукти ще достигнат до консуматора.
Непрекъснатият стремеж на производителите да увеличават срока на съхранение на хранителните продукти и да запазват в по-пълна степен техните първоначални качества до достигането им до крайния клиент е наложил прилагането на съвременни технологии. Характерно за тях е използването на най-новите достижения на науката и техниката.
Всеки хранителен продукт с течение на времето губи своите качества вследствие на постоянните физически, химически и биологични процеси, на които е изложен. За консервацията на хранителните продукти, предпазваща от разваляне, се използват различни способи за обработка: стерилизация, пастьоризация, изсушаване, замразяване, обработка с йонизиращи лъчения и др. Всеки един от тези начини има своите преимущества и е предпочитан за обработката на един или друг вид хранителни продукти, но нито един вид обработка не позволява напълно да се неутрализират протичащите в самия продукт сложни биохимически процеси. В една или друга степен тези процеси се обуславят от въздействието на околната среда, което довежда до определени изменения в състава и свойствата на храните.
Сред най-съвременните и наукоемки технологии за опаковане на хранителни продукти и напитки през последните десетилетия са:
- Асептичното опаковане;
- Опаковането в модифицирана атмосфера;
- Използването на активни и интелигентни опаковки.
Асептично опаковане
Асептичното опаковане е сравнително нова технология. Съществените му предимства пред останалите опаковъчни технологии обаче с право го поставят на първо място сред иновациите в сферата на хранителните технологии за последните 50 години. При асептичното опаковане се комбинират най-добрите свойства на хартията, пластмасите и алуминия в една многослойна, високоиздръжлива асептична опаковка, предпазваща от влиянието на светлината и атмосферните условия. По този начин продуктът може да остане незамразен с месеци, без това да се отрази върху хранителните характеристики и вкусовите му качества. Асептичните опаковки са екологични от самото начало. Те изискват малко изходни материали и енергия за производство, пълнене, транспорт. Съхраняват се далеч по-лесно и за по-дълго време от множеството други видове опаковки.
Първият асептично опакован продукт е млякото, а опаковката, използвана за тази цел, е била метална кутия. Това забележително събитие се е случило в Дания в началото на миналия век. Патентът е с приоритет от 1913 г. на името на Нилсен (Nielsen). Технологичният процес на асептичното опаковане е бил патентован малко по-късно под наименованието Termed Aseptic Conservation. Това е станало в далечната 1921 г. През 1917 г. компанията Dunkley (САЩ) патентова метода за опаковане на стерилизирани продукти в буркани, а така също и капачки, обработени с наситена пара. През 1923 г. асептично опаковано мляко от Южна Африка е било представено на изложение в Лондон. Дългото пътешествие на млякото не било повлияло на качеството му.
Същността на асептичната технология за опаковане се свежда до предварителна високотемпературна обработка на хранителния продукт за кратко време и стерилизиране на опаковката. След извършването на тези операции продуктът се пълни в стерилната опаковка при асептични условия — среда, освободена от всякакви замърсители — механични, химични и биологични.
Термичната обработка на хранителните продукти е за кратко време, което не води до разрушаване на полезните вещества. Във връзка с това едно от наименованията на тази технология е HTST „High Temperature — Short Time“. Температурата на загряване на продукта и времето за това зависят преди всичко от продукта и най-вече от неговата киселинност.
Предимства на асептичното опаковане
Асептичното опаковане позволява опаковането на нетрайни продукти като мляко, сокове и нектари, за шест и повече месеца, запазвайки отлично вкусовите им качества и хранителна стойност без необходимост от замразяване или охлаждане. Асептичните опаковки се произвеждат от композитен опаковъчен материал, който е прието да се нарича ламинат. Съставен е от три основни материала, слепени помежду си с адхезиви. Това са висококачествен картон, полиетилен и алуминий. Всеки един от тях играе ключова роля за постигането на уникалните свойства на асептичната опаковка. През последните години алуминиевото фолио успешно се заменя с етилен-винил алкохол (EVOH), който има високи бариерни показатели по отношение на газовете.
Опаковане в модифицирана атмосфера (МАP)
Същността на технологията на опаковане в модифицирана атмосфера се свежда до изместване на нормалната атмосфера от средата в опаковката. По този начин редица вещества от хранителния продукт не са изложени на промяна на състава им поради окисляването, което протича при наличието на кислород. Съществуват различни варианти на опаковане в модифицирана атмосфера. На първо място е вакуум опаковането. При него в опаковката няма никакво наличие на каквито и да било газове. Нивото на кислорода е сведено до стойности, които не позволяват развитие на аеробни микроорганизми и окисляване на мазнините, витамините и други. Много често напоследък средата в опаковката се заменя с различни газове или смеси от тях. Така се получават оптимални условия на газовата среда, които забавят развитието на различни микроорганизми в продукта и окисляването му.
Основните газове, използвани в хранителната индустрия и допустими за контакт с храни, са кислород, въглероден двуокис, азот, хелий и аргон. Най-често се използват първите три газа, както и газови смеси от тях, или газови коктейли. Фирмите у нас предлагат доставка на газове и смеси от тях в метални бутилки с различна вместимост. Някои опаковъчни машини са снабдени със собствени смесителни системи, които позволяват постигането на оптимални за дадени продукти съотношения на отделните газове. При опаковането на плодове и зеленчуци, както и на свежи червени меса се използва и кислород.
Използван като газ, заместител в МАР, въглеродният двуокис намалява жизнеспособността на аеробните бактерии, които предизвикват изменение на вкуса и мириса на месото, птиците и рибите. СО2 има високо ниво на разтворимост във вода. По такъв начин след разтварянето му в хранителни продукти с висока влажност той понижава рН и ги окислява вследствие образуването на въгленова киселина. При по-високи концентрации на СО2 може да се получи разрушаване на месните продукти, поява на страничен привкус в мазнините и маслата, промяна на естествения цвят на пресните продукти. Въглеродният двуокис има известно антибактериално действие. Той възпрепятства „дишането“ на плодовете и зеленчуците при концентрации, по-високи от 1%. Прекомерната му концентрация обаче довежда до повреждане на растителните тъкани, понижаване на налягането в опаковката (заради разтворимостта на СО2 във вода) и просмукването му през листата. Този ефект може да бъде уравновесен с въвеждането на азот.
Азотът като инертен газ се използва в МАР като заместител на атмосферния въздух, особено на кислорода, като по този начин увеличава срока на годност на храните и съхранява вкуса и аромата им. Азотът предпазва мазнините от окисляване и забавя растежа на микроорганизмите при анаеробното гниене, като по този начин предотвратява разрушаването им. Поради ниската разтворимост на азота във вода и в мазнините, влизащи в състава на продуктите, газът практически не променя техния вкус и мирис. Ниската цена на азота и леката поддръжка на неговата висока концентрация в смеси с газове в опаковката обезпечават широкото му приложение. Азотът се използва и като баластен газ в МАР. При наличието на влажни продукти, опаковани в среда от въглероден двуокис, вследствие на разтворимостта му се получава подналягане, а оттам и всмукнатини в опаковките, което им придава лош външен вид. Наличието на азот дава възможност да се подържа налягане, близко до атмосферното, което не позволява смачкването на опаковката.
При опаковането в модифицирана атмосфера от съществено значение е температурният режим на съхранение на опакования продукт. За различните хранителни продукти и при различните среди има оптимални стойности на температурите. Обикновено те са в границите от 0° до 4–6°С, но при някои храни може да достигнат и по-високи стойности. Температурният режим се определя от вида на продукта, газовата среда, пропускливостта на опаковъчния материал и др.
МАР е сравнително евтина технология за опаковане на храни. С нейна помощ се запазва за по-дълъг срок свежият вид на хранителните продукти, плодове и зеленчуци. Удължаването на срока на годност допълнително подобрява редица показатели на логистичния процес.
Използване на активни и интелигентни опаковки
Перспективна област в развитието на опаковъчните материали е използването на така наречените „активни“ и „интелигентни“ опаковки. Ролята им е да се запазят добрите качества на продуктите чрез регулиращи процеси, протичащи вътре в тях или съобщаващи за състоянието на храните. Те включват компоненти, които се въвеждат в опаковките, за да абсорбират вещества от храните и/или заобикалящата ги среда. Системата активна опаковка може да включва различни видове такива вещества в зависимост от предназначението си.
В исторически план още през 1920 г. се появяват първите съобщения за използването на вещества, които абсорбират кислорода в затворени опаковки. Като такива се посочват железният сулфат, медта на прах, амониевият хлорид, солите на алкалните и алкалоземните метали. Проведените впоследствие (около 1943 г.) изследвания в тази насока се базират на промяната на степента на окисление на желязото. Въпреки появата на патенти, активните опаковки не намират пътя до търговските обекти и тяхното производство не се комерсиализира още дълго време.
Години по късно няколко японски компании насърчават активно използването на пакетчета с кислородни абсорбатори в опаковки с хранителни продукти. И до днес водещи в областта на активните системи за опаковане на хранителни продукти са японските фирми, като най-голям дял в световната търговия притежава Mitsubishi Gas Chemical Company.
Областите на използване на „активните опаковки“ са многобройни. При тази технология се прилагат консерванти — регулатори на влажността, миризмите и вкуса на продукта, вещества, управляващи количеството етилен в опаковките. Съществуват различни методи и вещества, чрез които се оказва определено въздействие върху опакованите продукти. Например в опаковъчния материал могат да се въведат химически или ензимни вещества, които впоследствие се отделят във вътрешността на опаковката и абсорбират ненужния кислород. Други често използвани активни вещества са:
- етанолът, който се отделя във вид на пари в опаковката и способства за намаляване развитието на микроорганизми;
- абсорбатори на проникналата в опаковката светлина;
- съединения, чиято роля е създаването на допълнителни количества въглероден двуокис;
- фолиа, отделящи минерални вещества, способстващи съхранението на цвета на храните;
- сусцептори — фолиа, управляващи степента на нагряване на продуктите в микровълнови фурни.
Активните и интелигентните опаковки създават условия за осигуряването на качествени опаковани продукти при минимален риск от използване на храни със съмнителни характеристики и предоставят възможност за подобряване на показателите на технологията на опаковане в модифицирана атмосфера.