Ако се мръщите и клатите недоверчиво глава при вида на прясно мляко в картонена кутия, складирано извън хладилните витрини в магазина, със срок на годност половин година, просто не сте прави. Това далеч не означава, че млякото е пълно с консерванти. Просто нагласите ви са от времената преди асептичните технологии. Тогава се смяташе за задължително малотрайните продукти, каквото е млякото, да се транспортират в хладилни камиони, да се съхраняват при температури близки до нулата и да се доставят всеки ден. Асептичните опаковки и новите технологии за обработка на млякото при много високи температури UHT (Ultra High Temperature) обаче направиха революция в тази сфера. Неслучайно през 1989 година американският институт по хранително-вкусови технологии обяви асептичната опаковка за най-важното нововъведение в хранителната индустрия през последния половин век. Благодарение на асептичните технологии стана възможно малотрайните продукти да имат удължени срокове на годност и да се съхраняват при стайна температура в продължение на месеци. Всичко това означава и по-ниски разходи за дистрибуция. Първо, защото доставките могат да са по-големи и по-нарядко. Второ, защото хладилната техника за транспорта и съхранението става ненужна.
Доказано е, че млякото и течните млечни продукти се влияят повече от времето, през което са били изложени на определена температура, отколкото от самата температура. При продължително загряване например, освен че се унищожават микроорганизмите, се понижава и хранителната стойност на продукта — най-вече поради факта, че структурите на витамините се разпадат. Ако обаче суровото мляко рязко се нагрее до 135-150°C, остави се при тази температура за 2-4 секунди и след това се охлади, вкусът, консистенцията и хранителните му качества се запазват. Задължително е целият процес да протича в стерилна среда, за да се предотврати повторното проникване на микроорганизми. Така протича обработката на прясното мляко чрез UHT технологията, която се смята за най-ефективна за съхраняване на хранителната стойност на продукта.
Задължително условие за запазване на микробиологичния профил, постигнат при UHT обработката, е млякото и млечните продукти да се опаковат в асептична среда. При най-ефективните системи млякото се налива в предварително стерилизирани картонени опаковки, изработени в изолирано пространство. Кутиите се запечатват, когато са оптимално напълнени, което не позволява съдържанието да се окисли. По този начин опаковката се използва максимално ефективно.
Асептичните опаковки за млечни продукти по правило са многослойни. Структурата им отвън навътре е следата: полиетилен, картон, полиетилен, алуминиево фолио, полиетилен. Външният слой полиетилен предотвратява проникването на влага, картонът осигурява твърдостта и формата на опаковката, а алуминиевото фолио предпазва млякото от слънчева светлина и кислорода, които биха го развалили. В пряк контакт с млякото е слой от полиетилен, използван в хранителната индустрия. Така благодарение на технологията на преработка и асептичните опаковки млякото и млечните продукти, обработени по UHT технология са с по-дълъг срок на годност, без към тях да се добавят консерванти.