Първата в света фабрика за промишлено производство на наноцелулоза се строи в шведската столица Стокхолм. Пилотният проект е разработен и се реализира от Innventia — компания, занимаваща се с проучвания в областта на хартията и опаковането. Новият материал е екологичен, тъй като се добива от дървени фибри. Притежава изключителна здравина и олекотеност, превъзхождащи качествата на материали като кевлара — изключително здрав органичен полимер, известен най-вече с приложението му в бронираните жилетки. Друго предимство на наноцелулозата пред петролен продукт като кевлара е нейната пълна възобновяемост.
„От много време съществува сериозен интерес от страна на индустрията за прилагане на наноцелулозата като заздравяващ компонент в хартията, композитните материали и пластмасите“ — споделя ръководителят на проекта Майкъл Анкерфорс. Според него наноцелулозата има потенциал за създаването на нови, по-ефективни и екологични бариерни филми за опаковане на храни.
Наноцелулозата може да намери множество приложения в бъдещето. Едно от тях е свързано със създаването на аналози на тъканите в човешкото тялото, от които би могло да се създадат нови органи и системи, които да заменят вече „износените“ и повредените. Наноцелулозата може да бъде използвана и като съставка за повишаване на вискозитета в хранителните продукти. С други думи материалът е способен да замени въглехидратите и другите хранителни добавки.
Фабриката на Innventia ще позволи произвеждането на големи количества от новия материал, като процесът ще бъде икономически оправдан. Досега процесът на хомогенизиция на наноцелулозата бе много енергоемък и скъп. Благодарение обаче на подобрените технологии на Innventia консумацията на енергия е намалена с внушителните 98%. Така чрез новия процес за тон произведена продукция се спестяват 29 000 кВтч енергия. За сравнение — къща със средни размери изразходва приблизително 18 000 кВтч на тон годишно. За напълно окомплектована хартиена фабрика от мащабите на тази в Стокхолм това означава спестяване на енергия, равняваща се на енергията, необходима за захранването на 8000 къщи в продължение на година.