На европейския пазар за опаковъчна техника все по-ясно се очертава нуждата от комплектни интегрирани опаковъчни линии, които отговарят на променливите потребности от опаковъчни решения. Този натиск спрямо производителите на опаковъчна техника се налага под въздействието и на други, по-първични сили – време, разходи, ефективност.
Натискът на тези сили поражда потребност от семпли решения за сложни изисквания и произтичащата необходимост от консултации, сервиз и обучение.
Вече минава времето, когато опаковъчните машини можеха да се доставят от различни производители и да се свързват в линии. Днес производителите на опаковани стоки, вкл. малките и средните предприятия, търсят висока степен на интеграция на процесите – от захранването на линията с продукти до формирането на уедрени товарни единици за следващата дистрибуция. Това означава обединяване на съвременните решения като електронно управление, мониторинг на производствените процеси, текущо диагностициране, поддържане на стабилен производствен поток, непрекъснатост на производството, ефективност на опаковането с плавно преливане на работните етапи.
На фона на тези развития, закупуването на оборудване от различни доставчици неизбежно увеличава опасностите от прекъсвания в производството – нещо, което производителите на опаковани стоки трудно биха си позволили. Затова купувачите на опаковъчно оборудване очакват да им се предлагат интегрирани решения.
Много важни са прогнозите за бъдещето на хранителната индустрия, направени на специалната конференция в Брюксел „Перспективи за производството на храни до 2030 г.“, финансирана от Европейската комисия и проведена през април 2007 г. Въз основа на променящите се изисквания в глобален мащаб е направено генералното заключение, че бъдещият завод за храни ще е по-малък от сегашните големи предприятия за масово производство, ще е автоматизиран и гъвкав при преминаването към производство на нови продукти – това ще става с едно натискане на бутона.
Големите промишлени производства ще бъдат измествани от по-малки, високо специализирани предприятия, бързо реагиращи на изискванията на потреблението. Много от промените ще бъдат задвижвани от необходимостта за бързо реагиране на новите потребности и за намаляване на разходите. Ще се произвеждат по-малки серии от по-голяма гама продукти. Необходимостта от кратко подготвително време и ускоряване на производството ще води предприятията към високотехнологична ориентация, осигуряваща колкото е възможно по-бързо превключване от един продукт към друг.
По-краткият жизнен цикъл на продуктите ще влияе върху начините, по които се изработва и инсталира производствената техника. Оборудването ще е по-автоматизирано, но и по-модулно и ще позволява необходимите възли и детайли да се добавят или подменят по-лесно. Ориентацията към потребителското търсене ще изисква роботи, използвани главно в опаковъчните процеси, за по-фино манипулиране на хранителните продукти при по-висока автоматизация.
Когато се търси по-семпла техника, не е задължително да се прави компромис с автоматизацията или качеството на опаковането. Днес има много фирми, които предлагат комплексни автоматизирани системи, включващи автоматично манипулиране на продукта, автоматично групиране и поставяне в опаковката, автоматичен контрол, и всичко това – предназначено за производства с малки и средни обеми. Съществуват и допълнителни модули за кодиране, отпечатване на датата, контрол на точния брой продукти във всяка опаковка и т.н.
В днешно време изискванията към опаковъчната техника се основават все повече на оптимизирането на операциите. Затова компанията CFS поставя ударението върху намаляването на подготвителното време и престоите. Нейната високопроизводителна термоформовъчна машина PowerPakNT е с гъвкава концепция на модулен принцип, позволяващ пренастройване във всеки момент. Така производителите на продукти, опаковани в термоформовани опаковки, не зависят от един постоянен размер на опаковката и могат да пренастройват и надстройват машината при промяна в пазарните изисквания. По този начин компанията увеличава сигурността на инвестицията на купувача в тази нейна машина. Освен двойното ролно захранване с етикети и съкратеното време за почистването ú, характеристиките на машината се допълват от непрекъснатия мониторинг на всичките ú параметри. За целта компанията е разработила специален софтуер CostFox, който, освен че оценява параметрите, но и ги съвместява със специфичните данни на купувача. Това позволява, например, да се подготвят сценарии с калкулиране на възможните икономии на средства. Опитът е показал, че могат да се постигат годишни икономии от 100 000 евро и повече.
На изложението в Бирмингам „Total Processing and Packaging“ през май т.г. една от водещите компании в интегрираните опаковъчни и преработвателни решения, предлагани „под ключ” – „UK-tna“, представя машини с опростен дизайн и намалено количество детайли за увеличаване на производителността и гъвкавостта, произвеждащи различни видове пликове. Robag 3 fx 180 Rotary Triple Jaw е вертикална формовъчно-пълначна-затваряща машина (ФПЗ) за малки пликове тип „възглавница“ с широчина 180 мм. и производителност до 300 бр./мин. Тя е интегрирана с везна tna 320 delta scale, кодиращо устройство за нанасяне на датата tna Intelli-dateT 53T date coder и детектора на метали Safeline metal detector. Машината е подходяща за сладкарски (захарни) изделия, закуски и продукти с висока плътност, които се нуждаят от опаковане в малки пликове при високи скорости. Друга машина на tna – Robag 3 fx 320 Rotary Double Jaw за пликове, тип възглавница, е от неръждаема стомана и е предназначена за опаковане на зеленчуци, вкл. нарязани. Трета машина за разпределяне на продуктите Roflo distribution system е с безстепенно сервозадвижване и опростена механика. Тя е предназначена за широка гама продукти в зависимост от техния коефициент на триене и може да се конфигурира за различни цели в производството на храни.
Комплектната интегрирана система на Dorell предлага решение за опаковъчно оборудване и софтуер, свързани с програмна платформа за изпълняване на поръчки в е-търговията. Системата следи клиентските поръчки по време на работния процес и предава техния статус на управляващия блок. При необходимост могат да се интегрират всички елементи, като: сгъвачки, модули за обвиване в свиваемо фолио, етикетни принтери, печатни и вмъкващи устройства, скенери и възли за поставяне на инструкции и брошури. Автоматизираната система значително намалява ръчния труд и разхода на материали за опаковане, етикетиране, превоз и проследяване на опакованите продукти за електронната търговия.
С ефективност, гъвкавост, бърза пренастройка и ниски разходи за поддръжка се отличава иновативната интегрирана система с непрекъснат работен процес за опаковане в подложки и свиваемо обвиване на хранителни продукти на Standard-Knapp. На машината могат да се опаковат храни и напитки в единични и групови опаковки от стъкло, РЕТ, ПЕ с висока плътност, метални и картонени кутии, обвивки от свиваемо фолио и картон. Тези опаковки могат да се поставят в подложки от вълнообразен и плосък картон, което осигурява допълнителна гъвкавост на системата. Клиентите могат да избират между самостоятелен или интегриран възел за обвиване в свиваемо фолио, както и опция за интегриран възел за стифиране на подложките. Работеща с производителност 100 бр./мин, системата осигурява плавно преминаване от една комбинация продукт/подложка към друга. Пренастройката става бързо, с минимален брой детайли и без инструменти. Управлението е семпло за улесняване на работата с машината – със сензорен екран и с бутон за групирането. Сервозадвижването увеличава точността и надеждността, без луфтове между захранването с различни продукти и без засечки при промяна на малките опаковъчни серии.
За опаковане на месо, риба и пилета, Ossid е пуснала на пазара автоматичната хоризонтална формовъчно-пълначна-затваряща (ФПЗ) машина 8000МН. Универсалността на машината се увеличава от възможността за използване на различни опаковъчни приложения – гъвкави, полутвърди, твърди, обвивни, вакуумни, МАР (в модифицирана атмосфера) и с многократно затваряне опаковки. За задвижването на формовъчната и затварящата секция, както и за управлението на системата за захранване с ролкови материали, се използват три серводвигателя – така се намалява консумацията на въздух под налягане, рязко се намаляват потенциалните замърсители на въздуха и се увеличават скоростта и ефективността на работните цикли. Лесният за ползване софтуер е предназначен за мониторинг, управление и контрол на всички функции на опаковъчния процес. В машината са съчетани термоформовъчна и заваряваща секция, а почистването и хигиенизирането отговарят на американските стандарти. Модулният дизайн придава допълнителна гъвкавост на машината за удовлетворяване на изискванията на производителите от хранителната индустрия. Конструкцията от неръждаема стомана я прави лесна за поддържане при работа в тежка производствена среда.
Съгласно един доклад на Euromonitor, растящата потребност от нови видове здравословни храни в България е довела до бум в пазара на зърнени изделия за бързо хранене, което го е превърнало в приоритет за инвестиране. Използвайки възможността за постигане на конкурентни цени, местните производители са навлезли в този благодатен пазар. Очаква се до 2010 г. ръстът на потреблението, след известно успокояване на бума, да се задържи на около 9% годишно. Устойчивият ръст се дължи на комбинация от фактори, като ускоряващият се темп на живота, увеличаващите се доходи и растящото осъзнаване на полезността на този вид опаковани и удобни за консумация хранителни продукти. В допълнение експанзията на супермаркетите, успоредно с развитието на снабдителските вериги, ще играят жизнено важна роля за задоволяване на растящото търсене на този вид храни. Тези благоприятни условия, както и податливостта на зърнените хранителни продукти на ефективни опаковъчни процеси, предопределят възможностите за перспективни печеливши инвестиции от българските производители на храни в гъвкави универсални интегрирани опаковъчни системи за традиционни и нови видове здравословни зърнени продукти, готови за консумация.