Шведският институт за изследване на околната среда е разработил метод за изчисляване на средния въглероден отпечатък на картонените опаковки, продавани в Европа. Изследването е поръчано от Европейската асоциация на производителите на картонени опаковки (ECMA) и е подпомогнато от Pro Carton.
Основният фокус на изследването е абсорбирането на въглеродeн диоксид от горите. Проучването представя данни за отделените емисии от парникови газове при производството на картон по класическите методи, както и данни за изтегления от атмосферата CO2 при производството на т.нар. биогенен картон ( добит от дървесна маса от устойчиво отглеждани гори).
Един от основните изводи на изследването сочи, че поради нивото на търсене на картонени опаковки на европейския пазар, за производството на един тон картон от атмосферата се отнема около 730 кг въглерод посредством абсорбцията му в устойчиво управлявани гори. Изследването потвърждава доклада на Pro Carton, в който са измерени следните нива на еквиваленти парникови газове, отделяни от петролни продукти в производствения цикъл: количеството въглероден диоксид, добит от петролни продукти (964 кг/т) е съпоставимо с количество CO2 отделенo за добива и обработката на един тон картон.
Към настоящия момент няма единодушно приет метод за включване на „горския“ CO2 във въглеродните отпечатъци на дървесни продукти като картоните. Поради тази причина настоящото изследване представлява значителен напредък в тази посока.
Изследването предлага метод за оценка на нетната абсорбция на биогенен въглероден диоксид в горите, където се добива сурова дървесина. Изследователите откриват взаимовръзки между консумацията на картон и нетната въглеродна абсорбция в устойчиво управлявани гори: потребителското търсене на картон стимулира търсенето на дървесина, което на свой ред стимулира устойчивото управление на горите и въглеродното абсорбиране. В допълнение изследването представя и методология за оценка на емисиите при обработката в края на жизнения цикъл на продукта.
Крайните резултати за въглеродния отпечатък са представени в долната таблица, показваща нетните емисии на еквиваленти на въглероден диоксид (в статистиката не са включени отложените емисии CO2 според стандарта PAS 2050, отделяни при използването на картона и след депонирането му на сметищата).