Важността на опаковането не бе поставена под съмнение дори в края на кризисната 2009 г., ако съдим по съвместното онлайн проучване на Easyfairs и медията Packaging News. Резултатите от Опаковъчния доклад за 2010 г. показват, че мнозинството бранд мениджъри продължават да възприемат опаковането като интегрална част от създаването и представянето на новите продукти. Само по себе си това не е новина. Новината се състои по-скоро във факта, че разходите на повечето от брандовете в тази насока ще се запазят и през 2010 г., като съответно все по-малко респонденти предвиждат, че през следващите 12 месеца разходите за опаковане ще намалеят. В изследването са взели участие над 120 високопоставени фирмени служители, опаковъчни технолози, маркетолози и продуктови разработчици от различни потребителски сектори. Резултатите показват по-оптимистична картина от тази през 2008 г., тъй като по-малко анкетирани предполагат намаляване на обемите на производство през тази година, а броят на тези, които предвиждат разширяване на бизнеса си, нараства цели четири пъти.
Най-голямата негативна промяна в тенденциите на развитие на марките е свързана с инициативите по опазване на околната среда, чийто брой се е завърнал към нивата отпреди две години. Тези резултати вероятно са индикатор, че на този етап въпросите по опазването на околната среда са оставени на заден план. Въпреки това собствениците на марки продължават активно да рекламират екологичните характеристики на опаковките си. Участниците в изследването вярват, че има още какво да се направи за подобряване на екологичните параметри на опаковките, а като цяло посланието, че опаковането е все по-екологично и финансово изгодно, става все по-популярно. През 2008 г. две трети от запитаните собственици, мениджъри и специалисти споделят, че е трудно да се намери екологична опаковка, която същевременно да бъде и на добра цена. Днес тази група е намаляла до 40%.
Все повече компании ще се стремят през тази година да усвоят нови опаковъчни формати и технологии и дори да използват нови опаковъчни материали. Резултатите от проучването обаче показват, че докато връзката между доставчици и клиенти се подобрява, част от бранд-мениджърите все още са недоволни от факта, че развитието на опаковъчните технологии изостава значително от техните амбиции. Около 42% все още смятат, че производителите на опаковки в сектора не са достатъчно иновативни, въпреки че техният процент е спаднал в сравнение с процента им миналата година. Ако можем да съдим по политиката на голяма част от водещите марки, днес мястото на опаковането в маркетинговия микс е подсигурено поне на ниво борд на директорите. Мнозинството от участниците в изследването смятат, че техните ръководства ще възприемат опаковането като важно условие за успеха на марката, макар че масово то е приемано за необходимо зло. Въпреки че повече от половината от мениджърите считат промяната в опаковъчния дизайн за скъпо начинание, за мнозина от интервюираните подобни инвестиции бързо ще се възвърнат заради повишеното търсене на стоката. Въпреки че във времена на рецесия фирмите притежатели на марки следят много внимателно своите разходи, при мнозинството от тях разходите за опаковане не са съкратени значително. Не е изненадващ и фактът, че отличаването на марката пред конкурентите е най-важният фактор пред продуктовото развитие. Особено когато става въпрос за борба със собствените марки на веригите магазини, които в бъдеще се превръщат във все по-важни играчи на пазара.
Влиянието на новите технологии
Паралелно проучване сред собствениците на марки, проведено от EskoArtwork, Adobe и Международния опаковъчен институт (IPI), разкри редица важни тенденции при опаковъчния дизайн, много от които са породени от промени в използваните материали, компютърни технологии и очакванията на потребителите.
Една от очертаващите се през следващите години тенденции е развитието на онлайн сътрудничеството между брандовете и създателите на опаковъчния дизайн. Около една трета от анкетираните са на мнение, че интернет ще промени начина на работа досега, като 56% очакват значително повишаване в броя на дигиталните прототипи на опаковки. Според половината от запитаните опаковъчният дизайн ще се адаптира към възможностите на глобалната мрежа, в която пазаруването си извоюва все по-стабилни позиции. По отношение на предоставяната върху опаковките информация 71% са на мнение, че съдържателността на данните върху тях трябва да бъде управлявана по-ефективно, а 65% са съгласни, че информацията за производителя трябва да бъде поднасяна по-ясно.
Изпитаната рецепта на повторното пускане на успешен продукт
Често се случва визията на пресъздадения върху опаковката продукт да е по-примамлива от самото съдържание. Всички ние правим първоначални оценки на качеството и стойността на продукта, базирани на емоциите, които предизвикват формата, цветът и дизайнът на опаковката. Качественото опаковане привлича сетивата ни и ни въздейства по желания от производителя начин, а подходящо избраната брандова идентичност позволява успешното ù разпространение върху всички продукти и услуги, свързани с марката.
Един от перспективните начини на действие по време на криза е повторното пускане на пазара на успешна в миналото стока. Подобна стратегия е възприела компанията Kimberly-Clark — производител на марката продукти за лична хигиена Kleenex, която обаче решава да замени свето иконично наименование с израза „Feel me“ (почувствай ме) върху опаковките на повторно пуснатите на пазара меки носни кърпички. Към новата визия на продукта е добавена и фразата „I’m gorgeous“, като и вмъкнатото с по-малък шрифт лого на компанията — овалът върху горната страна на опаковката. От компанията споделят, че новото дизайнерско решение е само временна мярка и традиционното лого ще се завърне върху опаковките до няколко месеца. Според маркетинг-мениджъра на Kimberly-Clark Ема Лайъсби новото лого е в основата на една смела концепция, която разбива досегашните клишета и привлича силно вниманието както на потенциалните, така и на традиционните потребители. Опаковката „Feel me“ е част от маркетингова кампания на Kimberly-Clark, която има за цел да насочи вниманието към продукта и да създаде стабилна група верни на марката потребители.
Лингвистичните „проблеми“ на Pepsi
В името на по-добрата идентичност дори световни компании понякога се принуждават да променят основни аспекти на марките си. Така например на безалкохолния гигант PepsiCo му се налага да преименува на испанския пазар основната си марка Pepsi в Pesi, тъй като се оказало, че за голяма част от испанците произнасянето на второто „п“ в Pepsi е реален проблем. Промяната е наложена по оригинален начин чрез реклама, в която се описва създаването на реклама с испанския футболист Фернандо Торес. По време на дублите Торес безуспешно се опитва да произнесе правилно името на марката. След множество безуспешни опити футболистът скъсва в пристъп на гняв проблемната буква от плаката на Pepsi и съобщава на режисьора, че всички в Испания казват „Pesi“. Промяната в името на световната марка не е прецедент. Още миналата година в Аржентина Pepsi се превръща в Pecsi, тъй като аржентинците масово произнасяли марката по този начин.
Шахматът и маркетинговата идентичност
Маркетинговият специалист от MarketCues Том Марин оприличава създаването на качествена маркова идентичност с шахматната партия. Подобно на добрия шахматист всеки предприемач, който иска да успее, има нужда от три неща:
1. Информация. За да бъде добър играч на шах и да предприема правилните ходове, човек трябва да може да предвижда бъдещето. В това отношение създаването на правилната опаковка за даден продукт много прилича на играта на шах.
2. Иновации. Добрите играчи на шах никога не правят едни и същи ходове отново и отново. В маркетинга често се действа точно по този принцип. Например начините на комуникация могат да надхвърлят просто използването на интернет и да включат множество различни медийни канали като директен мейлинг, LinkedIn, Facebook, Twitter, които предоставят големи възможности за връзка между производител и клиент.
3. Интуиция. Друга характеристика на добрите играчи на шах е способността да усещат дъската и да преценяват какво може би си мислят техните опоненти. Използвана правилно, тя може да доведе до налагане над противника.
Известният рекламен специалист Кевин Робъртс споделя, че въпреки кризата компаниите трябва да насочат вниманието си към създаването на нови продукти, като настройкатата на всеки фирмен екип трябва да бъде стремеж към победа, а не просто към оцеляване. Робъртс споделя, че в ситуация на липса на средства и съкращаване на персонала правилният ход е инвестирането в значими нови продукти, които качествено ще подобрят живота на клиентите. В момента компаниите изпитват неблагоприятните последици от пониженото търсене. Според маркетолозите изходът е в създаването на непосредствена връзка с клиентите, а продуктите, които фирмата предлага, трябва да им носят радост и удовлетворение.