Напоследък се наблюдава засилваща се носталгия по атавистичните опаковки на различни марки от рода на Pepsi (за напитките), Nike (за спортните изделия), дори тенденция към възстановяване на ретро формите при производството на бонбони и др. Тъй като развитието на технологиите напредва с небивали скорости, а икономиката е в пълен хаос, светът изглежда изпълнен с бедствия и потребителите изпитват нужда от сигурност. Подобно усещане дава единствено „познатото старо и изпитано“ — т.е. в стремежа си да се почувстват сигурни, хората търсят все повече начини да живеят просто и да се радват на живота. Част от този стремеж са събиранията без мобилни телефони и дистанционни устройства, почивките на места с ограничен достъп до интернет и като цяло засилване на интереса към недалечното минало.
В този смисъл интересни се оказват марките от детството, отговарящи изцяло на емоционалните желания на потребителите. Използването на стари и познати опаковки влияе в посока свързване с миналото и „добрите стари дни“ дори когато става въпрос за хора, които тогава са били на 10, 15 или 20 години. Оказва се, че повечето от родените между 1946 и 1964 година се вълнуват при вида на продукти, напомнящи им за детството и като цяло за времето, когато всичко е изглеждало не толкова сложно. Поколението на родените между 1982 и 1995 година заедно с поколението от 60-те години (около 80 млн. души) сами по себе си представляват огромна супергрупа потребители, която не трябва и не може да бъде игнорирана. Те изпитват респект и намират старите марки от времето на своите родители по-скоро интересни, отколкото скучни. Това важи с пълна сила и за ерата на хипитата, дискотеките, секса, наркотиците и Уудсток. На практика връщането към опаковките от миналото е показателно за връзката между двете поколения потребители.
От гледна точка на бранда завоят към ретро опаковките е доказателство за приемствеността и дълголетието на марката — доказателство за нейния имидж, което само по себе си засилва вярата у потребителите, че марката на продукта, който е бил с тях в добри и в лоши времена, ще продължи да бъде там за тях и занапред.
Идеята за „връщане назад“ и „връщане в“ предоставя нови възможности за свързване с потребителите, макар сама по себе си да не е нова — елитни автомобилни компании от ранга на Chevrolet отдавна се позовават на емоционалната връзка с клиентите на базата на познати форми, материали и цветове. Очаква се тази тенденция да стане приложима за продуктите от различни сфери на пазара, каквито са случаите с използването на желязо и метали, показващи признаци на износване, в архитектурата или iPhone приложенията в областта на технологиите, позволяващи правенето на цифрови снимки с ефекти на класическа фотография. Това създава особен комфорт между продукт, марка, среда и потребител, и никак не е случаен фактът, че отваря нови пътища за успешно общуване помежду им.