GSM опаковки за повторна употреба
Американският мобилен оператор Sprint е обединил усилията си с технологичния гигант Samsung US за пускане на пазара на опаковки за мобилни телефони, които могат да се използват повторно. Пробната версия позволява на клиентите да използват опаковката повторно като пакет за изпращане на стари мобилни телефони, батерии, аксесоари и сим-карти към депата за преработване на отпадъци. Към самата опаковка предварително е залепена пощенска марка, така че единственото, което потребителят трябва да направи, е да постави пакета в пощенската кутия. Кутията за мобилни телефони и вътрешната подложка се рециклират на 100%. Близо 90% от съдържанието им е хартиени фибри от рециклирана хартия. Повърхностните слоеве на опаковката са без съдържание на хлор, а печатът е с мастила, базирани на соята. От компанията-производител са помислили дори за такъв детайл като екологичността на пощенските марки, които също са рециклируеми и се залепват за кутията посредством акрилно лепило на водна основа. От Sprint планират да разширят приложението на новите опаковки и към други свои продукти.
Първата вакуумно запечатана опаковка за захранващи модули
Международният производител на електронни компоненти Semikron представи на пазара Semiseal — първата вакуумно запечатана опаковка за захранващи модули, гарантираща по-сигурно и лесно боравене. Опаковката осигурява механична и екологична защита от пагубни за продукта атмосферни влияния като влажност, проникване на корозивни елементи и прах, а също така от удари и вибрации при пренасяне. Кутията е преминала сурови 240-часови тестове за устойчивост на влага и резки температурни промени в диапазона от –40 до 85°C.
Захранващите модули са вакуумно запечатани и са разположени между пластмасовия филм и покритата с лепило картонена обвивка. След произвеждането си модулът веднага бива плътно запечатан с помощта на прозрачно фолио от едната страна и покрит с картон от другата. По този начин опаковката остава непокътната по време на транспорта. В сравнение със стандартното опаковане Semiseal предоставя цялостно решение за клиента, а качеството на опакования модул е гарантирано до момента на отваряне. Прозрачността на тази високотехнологична кутия позволява визуална проверка на състоянието на захранващия модул. Опаковката е снабдена с двуизмерен баркод (Data Matrix Reading), позволяващ моментална и случайна проверка на данните за артикула — партида, дата на производство и др. Нещо повече, Semiseal позволява различни количества от един модулен тип да бъдат включени в единична опаковка, която е направена по начин, позволяващ лесното им разделяне в необходимите количества. Разопаковането е улеснено максимално чрез повдигане и отстраняване на картонения капак и последващо премахване на вътрешния филмов слой. Използваните материали са рециклируеми и като количество са наполовина по-малко от материалите в стандартните опаковки в сектора.
Защитно опаковане на лаптопи от Plastique
Базираният в UK производител на термоформовъчни изделия Plastique пусна на пазара иновация в областта на защитното опаковане. Тяхната нова пластмасова опаковъчна концепция Lo.G™ защитава чупливите електронни елементи при пренасяне с помощта на патентована система за минимизиране на рисковете при пренасяне 360о
При Lo.G™ са използвани листове HDPE като разделители между различните сектори на опаковката. Така се осигурява стабилност и защита и същевременно се спестява обем и енергия за производство. Термоформовъчното защитно опаковъчно решение се предлага в модели и размери, които да отговарят на нуждите на производителите на електроника. Кутията е създадена така, че да е съвместима с всеки тип лаптоп.
„Мидена черупка“ от хартия за фотоапарати на Kodak
Eastman Kodak предпочете хартиена опаковка тип „мидена черупка“ пред пластмасова за опаковането на серията си дигитални фотоапарати Kodak C-182. Защитната и в същото време екологична кутия съчетава в себе си устойчиво добита хартия с пластмасов визьор от APET или rPET — една добра алтернатива на пластмасовите варианти. Така в опаковката са използвани 60% по-малко пластмаси, отколкото в стандартните мидени черупки от PVC, което допринася за намаляване на енергийните разходи с 65%.
Произведената от Natralock опаковка е примамливо решение и поради факта, че щади нервите на потребителя и не го докарва до ярост при опитите му да я отвори — състояние, което стандартните пластмасови „мидени черупки“ често предизвикват. Новата опаковка може лесно да бъде отворена с ножици, при което остава гладък безопасен ръб след срязване.
Според производителя Natralock ще бъде по-тясна и с една четвърт по-лека от стандартните „мидени черупки“, поради което ще изисква по-малко пространство при пренос и складиране. Друго нейно важно предимство е, че процесът на производството ù може да се ускори с цели 60% в сравнение с пластмасовите ù аналози, без да се налагат допълнителни инвестиции в оборудване.
Опаковъчна компания разработва технология за добив на слънчева енергия
Опаковъчната група Amcor Flexibles обединява усилията си с четири други компании за разработването на органична алтернатива на конвенционалните соларни клетки. Новият консорциум, наречен Oscar (Organic Solar Cells by Armor), има за цел да създаде органични фотоволтажни (OPV) клетки за генериране на електричество от слънцето, които да са по-гъвкави, да съдържат намалено количество вредни съставки и производството им да изисква по-малко енергия.
За общия проект от Amcor допринасят със своя опит в областта на бариерните технологии и по-конкретно с познанията си по разработването и производството на бариерния филм Ceramis. Този филм е ключов компонент, който ще предотврати нежеланата деградация на органичните по състав соларни клетки. Въпреки че филмът е базиран на пластмаса, той не се разгражда под въздействието на ултравиолетовата светлина и влагата. В същото време трябва да бъде произвеждан по достатъчно ефикасен начин, за да не оскъпи прекалено крайния продукт. Задачата на изследователите от Аmcor е да създадат усъвършенствана версия на сега съществуващия филм. Очаква се новият тип соларни панели да се появят на пазара до 2014 г.
Спирална CD/DVD опаковка от Wewow
Опаковъчният производител Wewow сключи договор с музикалния лейбъл Communion Records, който ще бъде първият клиент за кутиите за CD и DVD WowSpiral, направени от единично парче картон със спираловидна форма.
За разлика от традиционните кутии за дискове новата опаковка не изисква поставянето на лепила или пластмасови елементи. Сприралната конструкция е направена така, че елементите се захващат един за друг след поставяне на диска. Върху опаковката е отпечатана FSC сертификационна карта, за което са използвани мастила на основата на растителните мазнини.
От Wewow заявяват, че са в състояние да изпълнят съвсем ограничени поръчки (минимум 100 единици), като по този начин отговарят на все по-разпространената практика сред музикалните компании да пускат на пазара лимитирани серии.